Yeni WordPress Kullanıcıları için Sık Yapılan Hatalar Bölüm 4

Yeni WordPress Kullanıcıları için Yaygın Hatalar serimizin 4. Bölümüne hoş geldiniz. Bölüm 1 , 2 ve 3’ü henüz incelemediyseniz, bu önceki gönderilerin devamı olduğundan, önce bunları kontrol ettiğinizden emin olun.

Verim

Görüntüleri Sıkıştırmamak veya Ölçeklememek

Sayfa hızı, görüntü boyutlarına göre belirlenir (çoğu zaman). Bir mobil cihazdaki birisine yalnızca masaüstü kullanıcıları için uygun olan büyük bir resim göstermek ve resmin ve sayfanın yüklenmesi için aşırı bir süre beklemeleri gerekecek. Görüntülerin sıkıştırılmaması ve uygun cihaz boyutuna ölçeklenmemesi nedeniyle düşük hızlar, çok kötü bir kullanıcı deneyimine yol açar ve arama sıralamalarını büyük ölçüde engeller.

Görüntüler tek tek manuel olarak sıkıştırılabilirken, ShortPixel gibi bir görüntü optimizasyon eklentisi kullanmak çok daha kolay bir çözümdür . Her ay sıkıştırmak için yalnızca az sayıda görseliniz varsa, ücretsizdir. Daha yoğun siteler için, yatırıma değer olsa da, küçük bir aylık maliyet söz konusudur.

Çok Fazla Eklenti

Bazıları iyiyse, daha fazlası daha iyidir, WordPress eklentileri için geçerli değildir, ancak birçok yeni kullanıcıya sorsanız, bunu sonuna kadar tartışırlar. Gittikçe daha fazla eklenti kurmanın sorunu, sunucunun sayfaları hızlı bir şekilde teslim etme yeteneğinin her kurulumda azalmasıdır.

Her eklentiye dikkatli bir gözle bakın ve kendinize o eklentiye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Gerekli olmayanları kaldırın. Bunları yalnızca devre dışı bırakmayın, sunucuda bulunmaya devam edin, çünkü bunlar potansiyel güvenlik riskleri oluşturur.

Güvenlik

Geri İzlemelere ve (spam) Geri Bildirimlere İzin Verme

En yaygın olarak spam gönderenler, geri izlemeler ve geri pingler tarafından kullanılan bir araç, kavramsal olarak harikadır, ancak uygulamaya konulduğunda, spam kapaklarını açın. İnsanlar ve arama motorları bir siteyi ziyaret ettiğinde ve bir geri izleme spam selini gördüğünde, site hakkındaki görüşlerinin, herhangi bir geri ziyaretin olasılığı gibi düşme olasılığı vardır.

Geri izleme ve geri ping spam soğukluğunu durdurmak için, WordPress yönetici panelinde oturum açın, Ayarlar -> Tartışma’yı seçin ve ardından “Yeni makalelerde diğer bloglardan (geri bildirimler ve geri izlemeler) bağlantı bildirimlerine izin ver” yazan kutunun işaretini kaldırın.

Denetlenmeyen (spam) Yorumlara İzin Verme

Yeni bir kullanıcının spam konusunda yapabileceği en büyük hata, yorumları denetlememektir – kullanıcıların yorum yapmasına ve bir yöneticinin önce onaylamasına gerek kalmadan anında sitede görünmelerine izin vererek. Spam içerikli bir site, büyük bir itibar oluşturacak, okuyucular için uzun vadeli değer oluşturacak ve kalıcı bir gelir kaynağı olacak bir site değildir ve lütfen.

Spam’in otomatik olarak görünmemesi için yorumları denetlemeye başlamak için WordPress yönetici paneline giriş yapın, Ayarlar -> Tartışma’yı seçin ve “Yorum manuel olarak onaylanmalıdır…” yazan kutuyu işaretleyin.

Temel Güvenlik Prosedürleriyle Rahatsız Etmemek

Site sahiplerinin sitelerini güvenli hale getirmek için atması gereken bazı temel adımlar vardır. Bunları yapmamak, sitenin saldırıya uğramaya veya tahrif edilmeye daha açık olduğu anlamına gelir; bu, lekelenmiş bir itibar ve onarım sırasında kaybedilen paranın yanı sıra bir site çevrimdışı olduğunda kaçırılan dönüşümler anlamına gelir.

Yedeklemeler

Bir siteyi yedeksiz çalıştırmak ateşle oynamaktır. Belki de onlara asla ihtiyacınız olmayacak…. ancak yaparsanız, sitenin güvenilir bir yedeğini almanız daha iyi olmaz mı? Tabii ki!

En belirgin yedekleme yaklaşımı, otomatik yedeklemelerle uzman WordPress barındırma hizmeti sunan KnownHost gibi entegre yedekleme sistemleri sunan bir sağlayıcı seçmektir .

Dikkate alınması gereken diğer yaklaşım, yukarıdakilere ek olarak, UpdraftPlus gibi kanıtlanmış, güvenilir bir yedekleme eklentisi kurmaktır . Yerel makinenizde bir yedeğe sahip olmak, sitenin minimum kesinti ve hayal kırıklığı ile geri yüklenebileceğini bilmek, gönül rahatlığı için harikadır.

Güncellemeler

Güvenlik tehditlerine karşı korunmak için temalar, eklentiler ve WordPress çekirdek dosyalarının düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Sık sık güncellenmemek, bilgisayar korsanlarının WordPress sitelerine girme şeklidir. Saldırıya uğramak, çevrimdışı olmak ve para kaybetmek anlamına gelir, nokta.

Yeni kullanıcılar için bu riski aşmanın en yaygın yöntemi, oturum açmak ve bunları barındırma hesabı ve WordPress yönetici paneli ile kontrol etmek için manuel bir hatırlatıcı ayarlamaktır. Ancak herkes hatırlamaz ve herkes hatırlatıcılarının yapmalarını söylediği şeyi yapmaz.

Daha etkili yaklaşım, web sitenizi korumak için tüm temel dosyaların, temaların ve eklentilerin düzenli olarak güncellendiğini bileceğiniz KnownHost gibi tam olarak yönetilen barındırmayı seçmektir.

Güvenlik Eklentisi

Çok fazla eklenti kötü olsa da, iyi bir güvenlik eklentisi yüklemek, bir siteyi hacklemeyi çok daha zor hale getirebilir ve güvenlik eklentisini harika bir fikir haline getirebilir.

Birinci sınıf güvenlik eklentilerine örnek olarak Wordfence ve Sucuri Security verilebilir . Birbirlerine müdahale edebildikleri için (tıpkı SEO eklentileri gibi) birden fazla güvenlik eklentisi yüklemek istemeyeceksiniz. Bunun yerine birini seçin, onu tanımak için biraz zaman harcayın ve beğeninize göre yapılandırın.

Etkin Olmayan Eklentileri ve Temaları Kaldırmamak

Yeni WordPress kullanıcıları arasında, bir eklentiyi veya temayı devre dışı bırakmanın onu güvenli ve herhangi bir güvenlik endişesinden arındıracağına dair yaygın bir yanılgı vardır. Ancak bu, gerçeklerden daha uzak olamazdı. Etkin olmayan eklentiler ve temalar, kaldırılıncaya kadar güvenlik riski oluşturur. Kaldırma başarısızlığı, bilgisayar korsanlarının alçakça işlerini yapmaları için açık bir kapı anlamına gelir.

Çözüm? Bir eklenti artık kullanılmayacaksa, devre dışı bırakın ve hemen silin. Temalar için, yeni temaları etkinleştirin ve iyice test edin, nispeten emin olun, onu uzun bir süre kullanacağınızdan emin olun, ardından eski temaları kaldırın, böylece oyalanmazlar.

https:// için SSL Kullanılmaması

SSL sertifikası, bir sitenin kullanıcılarına web sitesi sunucusuyla yaptıkları alışverişlerde koruma sağlayan şeydir. SSL’niz yok mu? Bu, metnin şifrelenmemiş bir şekilde ileri geri gittiği anlamına gelir, böylece aradaki herkes potansiyel olarak bu metni bir zil kadar net okuyabilir. Bir SSL sertifikası almak ve yüklemek çok önemlidir!

Bir SSL sertifikası almanın ve yüklemenin en kolay yolu, site sahiplerine ücretsiz SSL sertifikaları sağlayan KnownHost gibi bir barındırma seçmektir. Yönetilen barındırmayı seçerek, sertifikaları sizin için yükleyebilecek uzmanlara sahip olacaksınız ve sizi en iyi yaptığınız şeyle, yani site içeriğinizi yönetmeyle ve ziyaretçilerle etkileşim kurmayla baş başa bırakacaksınız.

Parolaları Yeniden Kullanma / Zayıf Parolaları Kullanma

Parolalar söz konusu olduğunda tembelliğin mazereti olamaz. Yapamaz. Başka bir yerde kullandığınız parolayı WordPress yönetici hesabınız için yeniden kullanmayın. Tek yapmanız gereken tek bir kaba kuvvet saldırısı, şanslı tahmin veya çevrimiçi olarak güvenliği ihlal edilmiş bir site ve aniden başka birinin hesabınıza giriş yaptığını, sitenin güvenliğini ihlal ettiğini, şifrelerinizi değiştirdiğini ve sizi bir karmaşa içinde bıraktığını göreceksiniz.

Benzersiz şifreler kullanın. Tahmin edilmesi zor şifreler kullanın. Onlara önemliymiş gibi davranın, çünkü onlar önemlidir.

Varsayılan Kullanıcı Adını “admin” olarak kullanma

En korkunç hatalar olmasa da, varsayılan kullanıcı adınızı “yönetici” olarak tutmanın iki sonucu vardır. İlk olarak, bilgisayar korsanları tam olarak hangi hesabın şifreyi tahmin etmeye başlayacağını bildiğinden, saldırı girişimlerini çok daha hedefli hale getirir. İkincisi, gönderileri yayınladığınızda, adı ve yüzü olan bir insandan ziyade “yönetici” olarak karşılaştığınız anlamına gelir.

Güvenlik amacıyla, başka bir kullanıcı oluşturup, onlara yönetici ayrıcalıkları verdiyseniz ve ardından varsayılan yönetici kullanıcının izinlerini azalttıysanız, birisinin parolayı tahmin edebilmesi ancak yine de siteye herhangi bir zarar vermemesi ideal olacaktır. .

İçerik yayınlamak için, insan dostu bir şekilde adlandırılmış bir kullanıcı hesabı oluşturun. EditorMark veya DavidDavis’in yönetici yerine yayınladığını görmek daha iyi olur, bu nedenle biraz tanınma ve ün oluşturmak için yayıncı hesabını kullanın.

Tema

WordPress kullanıcıları, temalarını satın almak ve değiştirmek için site tasarımı ve işlevi içindeki diğer tüm alanlardan daha fazla zaman ve para harcarlar. Ne yazık ki, temaları çevreleyen bazı hatalar yasal sıkıntılara, içerik yayınlama sancılarına ve aynı işi birden fazla kez yapma ihtiyacına yol açabilir.

Karmaşık Bir Tema Satın Alma (yönetme becerisi olmadan)

WordPress için yüzlerce yerleşik özelliğe sahip bazı muhteşem temalar var. Kağıt üzerinde, her şeyi baştan sona almak isteyen yeni bir kullanıcı için mükemmel görünüyorlar. Ne yazık ki, tüm bunların gerçekleşmesi söz konusu olduğunda, sayfada şık bir şekilde görünün ve bankacılık, nakliye ve e-posta gibi diğer sistemlere bağlanın – şekillenme umudu varsa, bir WordPress uzmanına ihtiyaç duyarlar.

Emeklemeye çalış, sonra yürü ve sonunda koş. Bir WordPress web sitesi oluşturmanın önemli bir parçası, işlerin nasıl çalıştığını parça parça bilmektir. 1. günde denkleme 100 yeni değişken eklemeye çalışmak felakete açık bir davettir. Daha basit bir tema seçin ve diğer işlevleri birer birer ekleyerek öğrenin. Orta düzeyde bir uzmanlık düzeyine ulaştıktan sonra daha karmaşık bir temaya gidin.

En iyi ipucu: Bir test alanına yeni bir tema yükleyin ve onu “para sitenizde” deneyerek değil, test gönderileriyle baştan sona tanıyın. Ardından, ana sitede yayınlamaya hazır olduğunuzda, engelleri bulmuş ve ilk elden bunların nasıl üstesinden gelineceğini görmüş olacaksınız.

Herhangi Bir İçerik Oluşturmadan Önce Bir Tema Satın Alma

Bir takım elbise veya elbise gibi bir tema düşünün. İlk önce sığacakları kişinin boyutunu ve şeklini bilmeden ikisinden birini satın alır mıydınız? İçeriği bilmeden bir tema seçmek, yeni bir gönderi oluşturulması gerektiğinde, neyi yayınlamayı tercih etmiş olursanız olun, varsayılan gönderi biçimi stiliyle oluşturulması gerektiği anlamına gelir.

Hikayenin ahlakı, yeni kullanıcıların sitelerinde birkaç makale yayınlaması veya siteyi test etmesi ve ardından bu içeriği içerecek şekilde kolayca uygulanabilecek veya uyarlanabilecek bir tema seçmesidir. Önce içerik, sonra tasarım.

Alt Tema Kullanmak Yerine Temel Temayı Düzenlemek

WordPress temalarında değişiklik yapmak, site sahiplerini en kolay memnun eden herkes için bir zorunluluktur. Yeni işlevler, özellikler ve görünümü değiştirmek istiyoruz. Sorun şu ki, yeni WordPress kullanıcılarının çekirdek tema dosyalarını düzenleme eğiliminde olmaları, daha sonra herhangi bir güncelleme olduğunda üzerine yazılması ve düzenlemelerinin anında ortadan kalkması anlamına geliyor.

Çekirdek-düzenleme-güncelleme sorununun üstesinden gelmek, bir alt tema oluşturmak ve ardından varsayılan tema dosyaları yerine değişiklikleri ona uygulamak anlamına gelir. Bir WordPress alt teması oluştururken izlenecek adımlar için diğer gönderilerimize ve wiki konularımıza göz atın.

Duyarlı Olmayan Bir Tema Kullanma

Önce mobil. Google’ın herkesi önce mobil cihazlara yönlendirmesinin bir nedeni var. Bunun nedeni, masaüstü cihazların sayısı azaldıkça her gün daha fazla mobil cihazın web’e bağlanmasıdır. Bir temayı mobil uyumlu olup olmadığını test etmeden yüklemek, hedef kitlenizin en büyük bölümünü yabancılaştırma riskini alacağınız anlamına gelir.

Çözüm, telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar için kesinlikle çalışan duyarlı bir tema seçmektir. Bugünlerde çoğu tema duyarlı – ancak bir mobil cihazla denemeden seçiminizin mobil uyumlu olduğunu varsaymayın.

WordPress Deposu Dışından Güvenilmeyen Temaları Kullanma

Temel WordPress.org web sitesi dışında güvenilebilecek bazı siteler vardır. Bunlara Envato (ThemeForest) gibi siteler dahildir. Ancak, WordPress.org dışında tema satan binlerce başka site var ve bu sitelere tam olarak güvenilemez. Tehlikeli bir tema yüklemek, güvenlik, destek veya güncelleme eksikliği anlamına gelebilir – bunların tümü acı verici derecede risklidir.

Yeni kullanıcılar için en iyi tavsiye, WordPress.org tema deposuna bağlı kalmak veya büyük bir yükleme tabanına sahip bir tema seçmektir. Milyonlarca aktif kullanıcı, kendini kanıtlamış ve yeni site sahipleri için sağlam bir seçim olan bir tema anlamına gelir.

Warez, Nulled veya Korsan Temaları Kullanma

Fikri mülkiyet hırsızlığı hala hırsızlıktır. Bazı yeni site sahipleri, yükledikleri temanın dijital hırsızlardan geldiğinin veya gerçek parayla satın alınıp ödenmesi gerektiğinin farkında değiller. Fikri mülkiyet sahiplerinin (bir temayı geliştirmek ve mükemmelleştirmek için sayısız saat harcayan) haklarını ihlal etmek küçük bir mesele değildir ve ödeme taleplerine, itibarın zedelenmesine ve elinizle kurabiye kavanozunda suçüstü yakalanmanın getirdiği utanca neden olabilir. .

Nulled komut dosyaları ve temalarla ilişkili bir güvenlik riski de vardır. Hackerlar her zaman iyi niyetli değildir. Kötü amaçlı kod ekledikleri zamanlar vardır, böylece saldırıya uğramış yazılımı kullanan sitelere daha sonra girebilecekleri arka kapılar verilir.

Temaları yalnızca WordPress deposundan veya tamamen güvendiğiniz bir siteden satın alın. Tema alımları, tema yayıncısının web sitesinde veya Envato gibi büyük bir saygın pazarda yapılmalıdır. Ücretli temaların geçersiz kılınmış veya başka bir şekilde korsanlaştırılmış ücretsiz sürümlerini kullanarak birkaç dolar tasarruf etmeye çalışmayın.

Kullanıcı deneyimi

Tam Mesaj Olarak Alıntılar (kısaltılmamış)

Kategori sayfaları, kullanıcıların her birini tek tek ziyaret etmeden birkaç gönderinin ne hakkında olacağına dair bir fikir edinmeleri için harikadır. Yeni WordPress kullanıcıları kısa gönderiler yayınlamaya ve kategorilerin küçük (50 kelime ya da öylesine) bir alıntıdan ziyade tam gönderiyi yansıtmaya eğilimlidir.

Varsayılan alıntı uzunluğunu değiştirmek, bunu bir seçenek olarak içerebilecek tema ayarlarınızı düzenlemek veya alt tema function.php dosyanızı düzenlemek ve aşağıdaki satırlara bir işlev eklemek anlamına gelir:

add_filter( ‘alıntı_uzunluk’, işlev($uzunluk) {dönüş 50;} );

Alıntı uzunluğunu sınırlayarak, kullanıcıların kategori sayfaları aracılığıyla aynı anda birden fazla gönderiyi tarayabildiğini ve arama motorlarının kategori sayfalarının yinelenen içerik içerdiğini algılamayacağını (çünkü yalnızca küçük içerik parçaları çoğaltıldığından) göreceksiniz.

Siteyi Birçok Reklamla Yükleme

Ara sıra bir reklam sorun değil. Bu bekleniyor. Yalnızca birkaç seyrek içerik paragrafıyla ayrı olan reklamlarla yüklü bir site, anlaşma bozucudur. Pop-up’lar daha da kötü. Hiçbir kullanım veya arama motoru, bir sitenin sayfalarına püskürtülen tonlarca reklam görmek istemez.

Reklamları kullanmanız gerekiyorsa, bunu dikkatli yapın. Ekranın üst kısmına reklam koymayın ve sayfa başına birden fazla reklam göstermeyin. Hemen çıkma oranlarınız, çıkış oranlarınız ve arama sıralamalarınız, reklamları kontrol altında tuttuğunuz için size teşekkür edecektir.

Dağınık Gezinme – Çok Fazla Kategori

Kategoriler, özellikle ana sayfanın bir veya iki tıklamasıyla içeriğin bulunmasını kolaylaştırmak içindir. Her birinde 0 veya 1 gönderi bulunan tonlarca kategori oluşturmak, kategorilerin çalışması gerektiği gibi değildir. Gerçek değeri olan hiçbir içeriğiniz olmadığına inanan kullanıcıları ziyaret etmek için yalnızca birkaç ince kategori yeterlidir, bu yüksek hemen çıkma ve düşük geri dönüş oranlarıyla sonuçlanacaktır.

Bir avuç kategoriyle başlayın ve ardından gerekirse alt kategoriler eklemeyi düşünün. Küçük ve orta ölçekli sitelerin çoğunda, yarım düzine kategori tüm gönderileri kolayca içerebilir. Yalnızca bir ana kategori çok yüksek hacimli ve genel olduğunda alt kategorilere ayrılması gerekir.

Kısa bir süre içinde bir kategoride veya alt kategoride 3’ten fazla gönderiye sahip olmayacaksanız, o zaman bu ekstra karmaşıklık düzeyine ihtiyacınız yoktur. Basit Tutun S…..!

İlgili İçeriğin İşareti Yok

İlgili içerik, web’de gezinmenin neyle ilgili olduğudur. Bunun için olmasaydı, insanlar ilk kez maruz kalana kadar onu aramayı bilmediğinden, internetin çoğu keşfedilmemiş olarak kalacaktı. Yönlendirmeyle ilgili içerik, hedef kitlenizi etkileşimde tutmanın, bilgilendirmenin ve alana muazzam bir değer katıyormuşsunuz gibi hissetmenin harika bir yoludur.

Metin içeriği içinde kolay çözüm, bir gönderiden diğerine metin bağlantısı yapmaktır. Devam eden ilgilerini besleyerek, içerik bağlantınız, kullanıcı sayfası tüketiminin yanı sıra arama sıralamalarına da yardımcı olacaktır.

Diğer yaklaşım, YARPP ( Yine Başka İlgili Gönderiler Eklentisi ) gibi ilgili bir gönderi eklentisi kullanmaktır . Bu, her yeni içerik gönderdiğinizde, kendi sitenizdeki ilgili gönderilere otomatik olarak bağlantılar eklemenize olanak tanır.

Yorumlara Cevap Vermemek

Bir blogu statik bir HTML web sitesinden ayıran şey, bir blogun yorumlar şeklinde etkileşime sahip olmasıdır. Bir ziyaretçi yanıt isteyen bir yorum yaptığında veya bir soru sorduğunda, site sahibinin gerçekten yanıt vermesi veya siteyi terk etmiş veya izleyicileri umursamıyormuş gibi görünme riskini alması gerekir.

Denetleme gerektiren bekleyen yorumları, yanıtları veya insanların yanıtlara ihtiyaç duyduğu soruları düzenli olarak kontrol etmek için biraz zaman ayırın ve genellikle WordPress kullanıcılarıyla devam eden tartışmaları yönetmek için zaman ayırın.

Çözüm

Yeni WordPress Kullanıcıları için Yaygın Hatalar serimizin 4. Bölümünü tamamlamak üzere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bölüm 1, 2 ve 3’ü henüz okumadıysanız, lütfen bunları kontrol etmek için zaman ayırın.

VerimHost’ta WordPress barındırma hakkında herhangi bir sorunuz varsa , teknik satış ekibimizi aramanız yeterlidir . Mevcut bir müşteriyseniz ve kurulum ve yapılandırma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, işleri doğru şekilde yapılandırmanıza yardımcı olmak için zaman ayırmaktan memnuniyet duyacak bir Yönetilen Hizmetler Yönetimi ekibi için bir bilet açın.