WordPresste 16 Yaygın Görüntü Sorunu Nasıl Onarılır

Yüksek kaliteli görüntüler web siteniz için harikalar yaratabilir. Doğru kullanıldığında, görseller içeriğinizi oldukça ilgi çekici ve sindirimi daha kolay hale getirebilir. Daha da önemlisi, görsel içeren blog gönderileri,  görselleri olmayanlara göre arama motorlarında daha iyi sıralanır. Bu nedenle, sitenizdeki görselleri nasıl uygun şekilde kullanacağınızı bilmek önemlidir.

WordPress, sayfalara ve gönderilere fotoğraf ekleme konusunda mükemmel esneklik sağlar. Resimlerinizi formatlayabilir ve içeriğiniz içerisinde dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf galerileri, başlıklar ve arka plan resimleri gibi özelliklerle sitenizi görsel olarak daha çekici hale getirebilirsiniz.

WordPress sitenizde görsel kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu gönderide, WordPress’teki 16 yaygın görüntü sorununu net, adım adım talimatlarla nasıl çözeceğinizi göstereceğiz. Başlayalım!

1. WordPress’te Resim Nasıl Yüklenir

Bir WordPress gönderisine veya sayfasına bir resim yüklemek için artı sembollü siyah düğmeye tıklamanız yeterlidir (bu gönderide buna Blok Ekle  düğmesi olarak değineceğiz ). Bu, içeriğinize eklemek için bir blok seçmenizi isteyecektir.

Görüntü  düğmesini seçin, bir blok görünecektir.

Ardından, Yükle  düğmesine tıklayın ve eklemek istediğiniz resmi seçin. Aç’ı seçin  ve işiniz bitti!

2. Bir Görüntüyü Sola veya Sağa Hizalama

Bir resim seçtiğinizde, üzerinde bir araç çubuğu belirecektir. Hizalama düğmesine tıklayın ve Sola hizala  veya Sağa hizala’yı seçin .

Gördüğünüz gibi, bu araç çubuğu size başka seçenekler de sunuyor. Bu, resmi değiştirmeyi ve ona bir bağlantı eklemeyi içerir.

3. Resimlerin Altına Altyazı Nasıl Eklenir

Bir başlık eklemek için resminize tıklamanız yeterlidir; aşağıda bir şeyler yazma seçeneğini göreceksiniz.

Altyazınız için birkaç stil seçeneği de alacağınızı unutmayın. Altyazı araç çubuğundaki üçüncü düğmeyi tıklayarak başka bir sayfaya bağlantı verebilirsiniz.

4. Resimlerin Sütun ve Satırlarda Görüntülenmesi

Görselleri sütun ve satırlar halinde görüntülemek istiyorsanız Blok Ekle  butonuna tıklayıp  seçeneklerden Galeri’yi seçebilirsiniz . Daha sonra, üzerine tıklayın yükle  galeri bloğunda, ve eklemek ve seçmek istediğiniz resimleri seçmek  .

Resimleriniz yüklendikten sonra, onları hareket ettirebileceksiniz. Bunu yapmak için bir resme tıklayıp ok düğmelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca resimleriniz ve galeriniz için bir resim yazısı yazma seçeneği de göreceksiniz.

5. Duyarlı Resim Galerileri Nasıl Oluşturulur

Varsayılan WordPress galerisi çok basittir. Sitenizi fotoğrafçılığınızı sergilemek için kullanıyorsanız, kendi resim galerilerinizi oluşturmanıza ve özelleştirmenize olanak tanıyan bir eklenti eklemeyi düşünebilirsiniz.

Güzel duyarlı galeriler için Envira Gallery eklentisini kullanmanızı öneririz . Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra Envira Gallery  > Yeni Ekle’ye gidin . Burada, Envira Gallery  bloğunu seçerek gönderilerinize ekleyebileceğiniz ilk galerinizi oluşturabilirsiniz .

Galerinize bazı fotoğraflar yükleyerek ve ardından  sütun sayısını seçmek, gecikmeli yükleme gecikmesini ayarlamak ve diğer mevcut özellikleri kullanmak için Yapılandır’a tıklayarak başlayabilirsiniz .

Galerilerinize isim vermeyi unutmayın. Bu şekilde, gönderilerinize eklerken onları daha kolay bulabileceksiniz.

6. Gönderiler için Öne Çıkan Görseller Nasıl Ayarlanır

WordPress, gönderileriniz için öne çıkan bir resim seçmenize olanak tanır. Bu resim, blog akışınızda göründüğünde gönderinize atfedilecektir. Öne çıkan bir resim olmadan, gönderinizin küçük bir resmi eksik olacaktır. Gönderinin küçük resmi, kullanıcıların ilgili içeriği sıralamasına ve tanımlamasına yardımcı olmak için blogunuzun ana sayfasında görünen küçültülmüş boyutlu bir resimdir.

Öne çıkan bir görsel ayarlamak için sağdaki kenar çubuğuna  gidin, Gönderi sekmesini seçin ve Öne çıkan görsel  bölümüne gidin .

Ardından, Öne çıkan görseli ayarla’ya tıklayın  ve görsel dosyanızı yükleyin. Alternatif olarak, Medya Kitaplığı sekmesine tıklayarak sitenize önceden yüklenmiş bir görsel seçebilirsiniz .

7. Gönderilere ve Sayfalara Kapak Resimleri Nasıl Eklenir

Uzun bir gönderi yazıyorsanız, içeriğinizin daha sindirilebilir olması için farklı bölümler arasına geniş bir kapak resmi eklemek isteyebilirsiniz. Bir kapak resmi eklemek için Blok Ekle  düğmesine tıklayarak ve arama çubuğuna “kapak” yazarak başlayın .

Kapak  düğmesini seçtiğinizde, blok görünecektir.  Bilgisayarınızdan bir resim eklemek için Yükle’ye tıklayın veya  sitenize önceden yüklemiş olduğunuz bir resmi seçmek için Medya Kitaplığı’nı seçin.

Kapak görselinde bazı değişiklikler yapmak isterseniz gönderideki araç bölümündeki seçenekleri kullanabilirsiniz.

8. İki Kez Görünen Öne Çıkan Görüntü Nasıl Onarılır

Bazı WordPress temaları, yayınlanan yazıların en üstünde öne çıkan görselleri gösterir. Bu resim, içerik düzenleyiciyi kullanırken yayınınızda görünmeyecektir.

Bu nedenle, onu öne çıkan görsel olarak ayarlamanın yanı sıra (altıncı adımda gösterildiği gibi) içeriğinize eklemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Bunu yaparsanız, canlı yayınınızda aynı resmi iki kez alırsınız.

Birden çok resim sorununu çözmek için, resmi yazı düzenleyiciden silmeniz yeterlidir. Ardından, Öne çıkan görseli ayarla  kutusunda seçtiğinizi kullanabilirsiniz .

9. Görüntüler Nasıl Kırpılır

WordPress, bazı temel fotoğraf düzenleme özellikleri sunar. Bir fotoğrafı düzenlemek için WordPress kontrol panelinize gidebilir ve Medya  > Kitaplık’a gidebilirsiniz . Resmi seçtikten sonra bir pencere açılacaktır.

Tıklayın Düzen Görüntü  resmin altındaki butona ve düzenlemekte araçları ile bir sayfaya yönlendirilirsiniz.  En üstteki Kırp düğmesini seçin ve görüntüyü istediğiniz gibi kırpmak için kutunun köşelerini sürükleyin.

Alternatif olarak, sağ kenar çubuğuna boyutları ve en boy oranını girerek görüntü boyutunu değiştirebilirsiniz.

En üstte, görüntüyü döndürme ve çevirme seçeneklerini bulabilirsiniz. Fotoğrafınızı düzenlemeyi bitirdikten sonra Kaydet’i tıklayın . Değişikliklerin orijinal fotoğrafa uygulanacağını unutmayın.

İlgili: Kapsamlı Bir WordPress Resim Sıkıştırma Kılavuzu

10. Başlık Resimleri Nasıl Eklenir

Bazı WordPress temalarında başlık resimleri bulunur. Varsayılan başlık resmini değiştirmek için gösterge tablonuza gidin ve Görünüm  > Özelleştir seçeneğine gidin .

Özelleştirme sayfasında, Başlık Resmi ‘ne tıklayın . Menüde bu seçeneği göremiyorsanız, mevcut temanız başlık resimlerini desteklemiyor demektir.

WordPress temasının başlığını değiştirme.

On Başlık Resmi  sayfasında, seçmek yeni resim ekleyin  Başlığınızda varsayılan resmi değiştirmek için.

WordPress sitenizin başlığını değiştirme.

İşiniz bittiğinde,  ekranın üst kısmındaki Yayınla düğmesine tıklayabilirsiniz . Bu, değişikliklerinizi kaydedecektir.

İlgili: Daha İyi Performans için Görüntü Optimizasyonu (7 Temel İpucu)

11. Arka Plan Resimleri Nasıl Eklenir

WordPress temanız ayrıca arka plan resimleri desteği ile gelebilir. Bir tane ayarlamak  için WordPress kontrol panelinizden Görünüm  > Özelleştir’e giderek temanın özelleştirme sayfasına erişin .

Ardından, Renkler’e tıklayın . Gövde Arka Planı’nı bulun  ve Görüntü seç’e tıklayın.

WordPress sitenizin arka planını değiştirme.

Arka plan resminizi ayarladığınızda, ön ayar ve resim konumunu ayarlamak için bazı seçenekler elde edeceksiniz. Çıkmadan önce değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

12. WordPress Siteniz İçin Ücretsiz Görseller Nasıl Bulunur?

Gönderileriniz ve sayfalarınız için görsel tedarik ederken, telif hakkı ihlalinden kaçınmak için ücretsiz stok fotoğraf sitelerine erişmenizi öneririz. Çeşitli siteler, Pixabay , Unsplash ,  Flickr Creative Commons ve Pexels dahil olmak üzere telifsiz görseller sunar .

Ücretsiz stok fotoğraflar sunan bir site.

Bu sitelerde bulunan görsellerin kullanımı ücretsizdir. Bununla birlikte, resim başlığında bir bağlantı ile fotoğrafçıya veya sanatçıya atıfta bulunmak her zaman iyi bir fikirdir.

13. Resimler Nasıl Etiketlenir

Etiketler, sitenizdeki fotoğrafları düzenlemeyi ve filtrelemeyi kolaylaştırır. Ancak, WordPress şu anda bir resim etiketleme özelliği sunmuyor. Bu nedenle, resimlerinizi kategorilere ve etiketlere göre sıralamanıza izin veren bir eklenti indirmek isteyebilirsiniz.

Görüntüleri sınıflandırmak ve etiketlemek için Media Library Assistant eklentisini kullanmanızı öneririz . Eklentiyi yükleyip etkinleştirerek başlayın ve ardından Medya  > Kitaplık’a gidin .

WordPress sitenize yüklediğiniz tüm fotoğrafları Medya Kitaplığı sayfasında görebilirsiniz. En üstteki liste görünümü düğmesini tıklayın, ardından etiketlemek istediğiniz fotoğrafı bulun ve Düzenle’yi tıklayın .

WordPress Medya Kitaplığı.

On Düzenleme Medya  sayfasında bulabilirsiniz Av. Kategoriler  ve Av.  Sağ taraftaki Etiketler bölümleri ve resminize kategoriler ve etiketler eklemeye başlayın.

WordPress’te görüntüleri etiketleme.

Ayrıca bu sayfada resminizi yeniden adlandırabilir, bir başlık yazabilir ve alternatif metin ekleyebilirsiniz . İşiniz bittiğinde,  değişikliklerinizi kaydetmek için sağdaki Güncelle düğmesine tıklayın.

İlgili: İlk WordPress Eklentinizi Nasıl Oluşturursunuz

14. WordPress’e Dış Görüntüler Nasıl Aktarılır

Harici görüntüleri WordPress’e aktarmak için, FileZilla  gibi bir Güvenli Dosya Aktarım Protokolü (SFTP) aracını kullanarak eski web sitenizin dosyalarına doğrudan erişmeniz gerekir . Sitenizin kök dizinini bulun ve ardından wp-content/uploads adresine gidin .

WordPress yükleme klasörüne erişim.

Orada, sitenize yüklediğiniz medya dosyalarını bulacaksınız. Bunları güvenli bir konuma indirin ve ardından yeni WordPress sitenize giriş yapın.  Tekrar wp-content/uploads’a gidin ve medya dosyalarınızın üzerine kopyalayın.

Resim URL’leriniz eski sitenizi işaret ediyor olabileceğinden, bunu yaptıktan sonra yine resimle ilgili hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, resim URL’lerinizi gözden geçirmeniz ve bunun yerine yeni sitenizi göstermeleri için güncellemeniz gerekir, bu da zaman alıcı bir süreç olabilir.

Bu sorunu önlemek  için web sitenizi alan adları veya web barındırıcıları arasında taşımak için Duplicator gibi bir eklenti kullanmanızı öneririz . Ayrıca, sitenizdeki her şeyin düzgün bir şekilde aktarıldığından emin olmak için yeni sunucunuzla iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

15. Gönderilerinizde Öne Çıkan Bir Görsel Nasıl Gerekli Olur?

Sitenizde birden fazla yazar varsa, herkesin bir gönderi yayınlamadan önce öne çıkan bir görsel seçmesi için bir hatırlatıcı ayarlamak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için sitenize bazı özel kodlar eklemeniz gerekir.

Başlamadan önce sitenizi yedeklemenizi  ve bir alt tema oluşturmanızı öneririz . Ardından  , temanızın function.php  dosyasının sonuna aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz :

<?php

 
 /**

 
 * Bir gönderi yayınlanmadan önce öne çıkan bir görselin ayarlanmasını gerektir.

 
 */

 
 add_filter('wp_insert_post_data', işlev ($veri, $postarr) {

 
 $post_id = $postarr['ID'];

 
 $post_status = $veri['post_status'];

 
 $original_post_status = $postarr['original_post_status'];

 
 if ( $post_id && 'yayınla' === $post_status && 'yayınla' !== $original_post_status ) {

 
 $post_type = get_post_type( $post_id);

 
 if ( post_type_supports( $post_type, 'thumbnail' ) && ! has_post_thumbnail( $post_id ) ) {

 
 $data['post_status'] = 'taslak';

 
 }

 
 }

 
 $veri döndür;

 
 }, 10, 2 );

 
 add_action('admin_notices', function () {

 
 $post = get_post();

 
 if ( 'yayınla' !== get_post_status( $post->ID ) && ! has_post_thumbnail( $post->ID ) ) { ?>

 
 <div id="mesaj" class="hata">

 
 <p>

 
 <strong><?php _e( 'Lütfen bir Öne Çıkan Görsel ayarlayın. Bu gönderi görsel olmadan yayınlanamaz.' ); 
?></strong>

 
 </p>

 
 </div>

 
 <?php

 
 }

 
 } );

Değişikliklerinizi kaydedin ve kullanıcıların, onları destekleyen tüm gönderi türlerine öne çıkan görseller eklemesi gerekecektir.

16. Varsayılan Öne Çıkan Görüntü Nasıl Ayarlanır

Doğru fotoğrafı bulamadığınız durumlar için varsayılan bir öne çıkan görsel ayarlamak istiyorsanız , Varsayılan Öne Çıkan Görsel eklentisi  kullanışlı bir araçtır. Bir fotoğraf olmadan yayınlanan gönderiler için otomatik olarak öne çıkan resim olarak görünecek bir fotoğraf seçmenize olanak tanır.

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra  , kontrol panelinizde Ayarlar  > Medya’ya gidin .

Varsayılan Öne Çıkan Resim eklentisini kullanma.

Tıklayın seç varsayılan özellik görüntü düğmesi ve fotoğrafınızı seçin. Son olarak,  sayfanın altındaki Değişiklikleri Kaydet’e basın .