Sosyal medya pazarlaması nedir (social media marketing)

Günümüzün ve geleceğin en etkili pazarlaman yöntemlerinden biridir.

İnternet üzerinden yapılan bu pazarlama yöntemi, sosyal medyalar aracılığı ile ürün, firma tanıtımı gibi bir çok alanda faaliyet gösterir.

İnstagram, Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin, Google Plus vb. gibi

Sosyal medyalar üzerinden yapılan bu pazarlama stratejisi hedef kitlesinin üstünde kişilere ulaşmayı amaçlar. Ürününüzü ya da hizmetinizi sosyal medya siteleri, ağları üzerinde tanıtılması ve satışlarının yapılması, marka bilinirliğinn artırılması, kampanya ve haberlerin duyurulması ve dikkat çekilmesi için yürütülen pazarlama yöntemidir.

Kullanılan bir çok sosyal medya üzerinden yapılan sosyal medya pazarlaması, tanıtılan ürünlerin, hedef kitleye veya değişik kitlelere ulaşması ile satışının daha kolay yapılması hedeflenmektedir.

İnternet çağında yaşadığımız göz önünde bulundurulursa, sosyal medya pazarlaması en etkili pazarlama yöntemleri arasında birinci sıraya yerleşir. Aynı anda birden fazla kişiye ulaşılabilen ve internet ağı ile yapılan bu pazarlama yöntemi, kullandığınız her sitede karşınıza çıkacaktır. Google firmaların reklam vermesine oldukça önem vermektedir. Google arama motorunda aradığınız bir ürün girdiğiniz sosyal medyalara indexlenerek, sonraki zamanlarda karşınıza reklam olarak çıkmaktadır. Sosyal medya pazarlaması da tam olarak bu işin göbeğinde yer almaktadır. Firmaların sosyal medya ağlarında vermiş olduğu reklamlarla, indirimler, kampanyalar gibi duyurularına hızlı bir şekilde, bir çok kişiye ulaştırmayı başarıyor.

Sosyal Medya Pazarlamada Eğitim

Reklamcılık alanında gelişen dünyada sosyal medya pazarlaması de gelişerek hızla önem kazanmaya başladı. Öyle ki üniversitelerde yeni medya bölümü adı altında eğitim veriliyor. Buradan mezun olan sosyal medya uzmanları, çoğunlukla internet üzerinden satış yapan veya internet üzerinden satışları daha yüksek olan firmalarda işe başlayarak ürün pazarlama, müşteri kullanımı, site takibi, ürün yerleştirme gibi konuları takip ederek firmanın daha fazla büyümesini, daha çok reklam yapılmasını ve hedef kitlenin üstüne çıkılarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadırlar. Firmalar sosyal medya pazarlamasına oldukça önem verirler ve özel kurumlarla anlaşarak çalışanlarına sosyal medya pazarlaması eğitimi veren seminerler oluşturuyorlar.

Sosyal Medya Pazarlamasında Müşteri İlişkisi

Sosyal medya pazarlaması sadece ürün satışı veya reklamı konusunda değil, müşteriler ile sosyal medya aracılığı ile daha hızlı iletişim kurma, hızlı sorun çözme gibi konularda da iletişim halinde. Sosyal medya pazarlaması her ne kadar çok iyi faydaları olsa da, bir o kadar da riskli bir pazarlama alanıdır. Müşterilerinin memnuniyetsizliği sosyal medyalarda daha hızlı yayılıyor. Bu yüzden firmalar müşteri memnuniyeti için sosyal medya ağları üzerinden müşterilerin sorunlarını çözeme de hızlı davranıp, onlarla daha hızlı iletişim içinde oluyorlar. Buda sosyal medya pazarı üzerinden sadece ürünler değil, müşterilere verdikleri değeri de göstermektedir ve insanları bu yolla kendilerine bağlamaları amaçlanmaktadır. Müşterilerle etkili bir şekilde sosyal medya üzerinden iletişime geçen firmalar, müşterilerin kafalarındaki soru işaretlerini kaldırıp, onlara güven vermeyi amaçlarlar. Sosyal medya pazarlaması her yönden müşteriye hızlı ulaşma amaçlı kullanılan bir pazarlama aracıdır.