Resmi Google WordPress Eklentisi Site Kit by Google ı Tanıyalım

Site Kit Google’a ait bir WordPress eklentisidir ve sitenize gelen ziyaretçilerin siteyi nasıl kullanacaklarını ve siteyi nasıl bulduklarını görebilmenizi sağlar.

İnternetin %35’inin WordPress ile kurulduğunu bilen Google, bu WordPress sitelerinin aynı zamanda kendi uygulamalarından faydalandıklarını da biliyor. Google Analytics, Google Adwords bunlardan en bilinenleri. Bu nedenle, bu web yöneticilerinin hayatlarını kolaylaştırmak için Google, Site Kit adlı resmi bir eklenti oluşturmuş.

Site Kit, WordPress sitenizin performansını, WP Rocket’te yaptığımız işle bağlantılı olan PageSpeed ​​Insights ile analiz etmenize yardımcı olabilir. Ancak bundan çok daha fazlasını da Site Kit ile gerçekleştirebilirsiniz.

Google’ın Site Kit Eklentisi Ne İşe Yarar?

Site Kit, altı farklı Google hizmetine kolayca bağlanmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu hizmetlerin hepsi olmasa da çoğundan elde ettiğiniz verileri WordPress panonuzda görüntülemenize de yardımcı olur. Aşağıdaki Google hizmetlerine Site Kit ile bağlanabilir ilk dördünü de WordPress panonuzda görüntüleyebilirsiniz.

Google Analytics

Search Console

AdSense

PageSpeed Insights

Optimize

Tag Manager

Bu hizmetler ile nasıl bağlantıda olacağınızı merak ediyorsanız; PageSpeed ​​Insights’ta sitenizin performansını görebilir, Web sitenizin tamamı veya belirli sayfalar için Google Analytics ve Search Console verilerini görüntüleyebilirsiniz. AdSense kazançlarınızı görmenizi hatta sitelere reklam eklemenizi kolaylaştırır. Son iki hizmet olan Optimize ve Tag Manager için Google Site Kit, sitenize entegrasyon komut dosyalarını eklemenize yardımcı olur. Ancak yine de A / B testleri ve etiketleri oluşturmak / yönetmek için harici web sitesini kullanmanız gerekecektir.

Site Kit bahsedilen işlemlerin hiçbirisini tek başına yapmaz ancak Google’ın bu hizmetleri gerçekleştiren bahsettiğimiz uygulamalar ile kolayca bağlantı kurmanızı sağlar daha doğrusu bu uygulamaların WordPress ile entegrasyon sürecini basitleştirir. Örneğin, Google Analytics’i sitenize manuel olarak eklemediyseniz, Site Kit, izleme kodunu eklemenize yardımcı olabilir.

Hizmetleriniz entegre edildikten sonra Site Kit, WordPress panonuzun içinden temel ölçümlere erişmenizi sağlar. Örneğin ana sayfanıza veya herhangi bir sayfanın trafiğine Google Analytics ile göz atabilecekken Site Kit sayesinde bu verileri WordPress panonuzda da görebilirsiniz.

Normal şartlarda bu hizmetlerden herhangi birini WordPress ile kurulmuş web sitenize bağlamanıza yardımcı olacak bir eklentiye ihtiyacınız yoktur, ancak Site Kit işlemi çok daha kolay hale getirir. Yalnızca gerekli yetkiyi Site Kit’e sağlamanız yeterlidir.

Google Site Kit Eklentisi Nasıl Kurulur?

Google Site Kit kurulumunu yaparken bazen sorun yaşayabilenler oluyor ancak adımları dikkatli bir şekilde izlerseniz muhtemelen bir sorun yaşamazsınız.

Google Site Kit Eklentisini Kurun ve Yetkilendirin

Başlamak için Site Kit eklentisini kurun ve etkinleştirin. Eklentiyi WordPress panosunda bulabilir ve oradan indirebilirsiniz. Ardından, WordPress sitenizi Google hesabınızla yetkilendirmeniz gerekir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, kurulumu başlatmak için ‘Kurulumu Başlat’ yazan mavi bir buton göreceksiniz. Bu butona tıklamak sizi WordPress sitenizin dışına Google Site Kit web sitesine götürür. Yetkilendirme sürecini başlatmak için Google ile ‘Oturum Aç’ butonuna basmalısınız. Bu noktada, normal Google yetkilendirme ara yüzünden geçmeniz gerekecek. Bunun içinse Google hesabınızı seçmeli ve ‘Allow’ yani ‘İzin Ver’ yazan butonu tıklamalısınız. Sonrasında ise karşınıza ‘devam et’ butonu çıkacaktır.

Web siteniz için Google Arama Konsolu’nu henüz kurmadıysanız, Google’ın bu sürecin bir parçası olarak sitenizi Search Console’a otomatik olarak eklemesini de sağlayabilirsiniz. Temel Site Kit kurulum sürecini tamamladığınızda, WordPress panonuza geri dönmeniz için bir uyarı göreceksiniz.

Ek Hizmetlere Bağlanın

Yukarıdaki söylenenleri yaptığınız noktada, WordPress siteniz yalnızca Google Arama Konsoluna bağlıdır. Ek hizmetlere bağlanmak için Site Kiti → Ayarlar’a giderek Google Site Kiti eklenti ayarlarını açmanız gerekir.

Ardından, ek hizmetlere erişmek için ‘Daha Fazla Hizmete Bağlan’ sekmesine tıklayın. Bir hizmete bağlanmak için, aşağıda hizmetlerin isimlerinin altında yer alan ‘kur’ kısmına tıklayın.

Bazı ürünler için daha farklı yetkilendirme ve kurulum aşamaları gerekebilir ama temelde yapmanız gereken şey birkaç butona basmak kadar basit.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra Google Site Kit eklentisini kurmuş olursunuz.

Google Site Kit Kullanmaya Değer mi?

Genel olarak, WordPress için Google Site Kitinin kullanımı hakkında söylenecek pek çok kötü şey yoktur. En fazla, yalnızca bir Google hizmetini bağlamayı planlıyorsanız Google Site Kit sizin için biraz fazla olabilir. Ancak birkaç farklı Google hizmetinden aynı anda yararlanmayı planlıyorsanız bu uygulama size müthiş bir zaman tasarrufu sağlayacaktır. Entegrasyonun kolaylığı ise neredeyse başka hiçbir eklentide olmadığı kadar kolaydır. Yukarıda da anlattığımız gibi her birisi için sadece birkaç tuşa basmanız yeterli…

Bir başka olumlu nokta da, Site Kit’in size herhangi bir noktada daha fazla hizmet bağlamanız için baskı yapmamasıdır. Örneğin, yalnızca Search Console’u kullanmak istiyorsanız, bunu kontrol panelinizde Analytics’i öneren sinir bozucu pop-up’lar olmadan yapabilirsiniz.

Ek olarak, Site Kit, yükleme sürelerinizi yavaşlatmaz çünkü sitenizin ön ucuna herhangi bir yeni içerik eklemeyecektir. (Google Analytics’i WordPress’e manuel olarak bağlamayı seçmiş olsanız bile).

Site Kit’i kullanmanın bir dezavantajı, bağladığınız hizmetler için size yapılandırma seçenekleri sunmamasıdır. Site Kit > Ayarlar’a gitmek, eklentinin çalışıp çalışmadığını gösterecek ve size izleme verilerini Google’a gönderme seçeneği sunacaktır, ancak tüm olumsuzlukları bundan ibaret…

Site Kit Nasıl Kullanılır?

Bağlanabildiğiniz tüm hizmetlere bağlandıktan sonra hepsini görüntülemek için WordPress panonuzda yeni açılan Site Kit sekmesini kullanabilirsiniz. Gösterge Paneli ve Ana Gösterge tablosu tüm bağlı olduğunuz hizmetlerden aldığınız üst düzey verileri size sunacaktır.

Site Kit sekmesine girdikten sonra bakmakta olduğunuz dönemi değiştirmek için geçiş düğmesini de kullanabilirsiniz.

Eğer AdSense kullanıyorsanız, kazanç verilerinizi de burada göreceksiniz. Ve en alta kaydırırsanız, ana sayfanız için PageSpeed ​​Insights’tan performans verilerini de görebilirsiniz. Sitenizdeki belirli bir içerik parçasıyla ilgili bilgileri görüntülemek istiyorsanız, adıyla bir içerik parçası aramak için tek tek sayfa arama veya bilgi yayınla kutusunu kullanabilirsiniz.

Eğer bu hizmetleri ilk kez kullanıyorsanız hizmetlerin kendi web sitelerini ziyaret etmeniz sizin için daha iyi olabilir. Çünkü verileri özelleştirmek için her hizmeti ayrı ayrı gözlemleme şansınız Site Kit’te yoktur. Site Kit size daha çok toplu ve kolay bir veri sunumu yapar.

Ancak bağlandığınız hizmetlerden bazıları, Site Kit menüsü altında kendi özel sekmelerine de sahiptir. Burada pek çok yeni bilgiye erişemezsiniz – örneğin, Analytics sekmesindeki tek yeni veri kitlenize genel bakıştır. Ancak burada hemen fark etmeyebileceğiniz yararlı bir ekleme var: Site Kit eklentisi, ilgili hizmette daha fazla bilgi açmanız için size doğrudan bağlantılar sağlar. Örneğin, tam Google Analytics arayüzünde belirli bir raporu tıklayarak açabilirsiniz.

WordPress araç çubuğu aracılığıyla web sitenizin ön ucundan belirli bir sayfanın istatistiklerini de görüntüleyebilirsiniz.