Hesapları cPanel’den DirectAdmin’e Taşıma

cPanel, en yaygın ve yaygın olarak kullanılan kontrol panellerinden biridir. Ancak cPanel son zamanlarda fiyatlandırma planlarında büyük bir artış olduğunu duyurdu. Fiyat şemasındaki bu artış pek çok müşteriyi ve işletmeyi etkiledi. Bu nedenle, müşteriler artık cPanel sitelerini diğer kontrol panellerine taşıyor ve bazıları cPanel sitelerini DirectAdmin’e taşıyor.

DirectAdmin, yönetici, kullanıcı ve bayi gibi üç erişim düzeyi sağlar ve bir web barındırma kontrol panelidir. DirectAdmin ayrıca hem grafiksel hem de web tabanlı arayüzler sunar. DirectAdmin panelini kullanarak sınırsız sayıda web sitesini ve e-posta hesabını kontrol edebilirsiniz. DirectAdmin paneli, cPanel ile aynı tüm özellikleri sağlamaz, ancak cPanel ile eşit kullanıcı memnuniyeti sağlar. DirectAdmin lisansını InterServer istemci portalından satın alabilirsiniz. DirectAdmin, DNS Yönetimi, IP Yöneticisi, Yöneticileri ve Bayileri Oluşturma/Değiştirme, Posta Kuyruğu Yönetimi ve daha fazlası gibi birçok yönetici özelliği sunar. DirectAdmin özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen buradan DirectAdmin resmi web sitesini ziyaret edin: https://www.directadmin.com/features_list.php.

DirectAdmin kontrol panelini sunucunuza kurmak için, “DirectAdmin Kurulumu” öğretici başlığındaki adımları ve ipuçlarını izleyin: https://www.interserver.net/tips/kb/directadmin-installation/.

Bu eğiticide, web sitesi hesaplarınızı cPanel’den DirectAdmin’e taşıma adımlarını öğreneceksiniz. cPanel hesaplarını DirectAdmin’e taşımak için DirectAdmin 1.57.3 veya üzeri bir sürüme sahip olmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Hesapları cPanel’den DirectAdmin’e Taşıma

cPanel hesaplarını DirectAdmin’e taşımak için aşağıdaki adımları izleyin:

Öncelikle cPanel hesabınıza SSH üzerinden root kullanıcısı olarak giriş yapın.

Ardından, tam bir cPanel hesap parolası oluşturmak için aşağıdaki komut dosyasını çalıştırın. Lütfen oluşturulan yedeklemenin ‘cpmove-user.tar.gz’ biçiminde olması gerektiğini unutmayın. /scripts/pkgacct betiği, tüm hesapları bir cPanel’de paketler. <username> işaretini cPanel hesabının kullanıcı adıyla değiştirin.

# /scripts/pkgacct <kullanıcı adı> /home/user_backups;

Yedek oluşturduktan sonra, DirectAdmin sunucusunda kök kullanıcı olarak oturum açın.

cPanel yedeklemesini DirectAdmin sunucusuyla eşitlemek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

# rsync -avt /home/user_backups/ root@<your_directadmin_server>.com:/home/admin/converted_user_backup/

Aşağıdaki komutu çalıştırarak DirectAdmin sürümünü kontrol edin.

# /usr/local/directadmin/directadmin c | grep -i 'sürüm='

Aşağıdaki komutu çalıştırarak ‘custombuild’ dizinine gidin.

# cd /usr/local/directadmin/custombuild

Ardından, aşağıdaki komutu kullanarak derleme komut dosyasını güncelleyin.

# ./build update

Ardından, derleme komut dosyasını kullanarak cpanel_to_da eklentisini yükleyin.

# ./build cpanel_to_da

Aşağıdaki komutu çalıştırarak kullanıcı yedekleme dosyasının kullanıcı ve grup sahipliğini admin olarak değiştirin.

# chown -R admin. /home/admin/converted_user_backup

cPanel hesabı kullanıcı adınızın ad uzunluğu 8’den fazlaysa, DirectAdmin sunucusunda ad uzunluğunu artırmak için aşağıdaki komutu da çalıştırarak aşağıdaki komutu çalıştırın. Aşağıdaki komutta, ’16’ değeri, DirectAdmin sunucusunda ad uzunluğunun 16 olarak ayarlanması gerektiğini gösterir.

# /usr/local/directadmin/directadmin set max_username_length 16 restart

Şimdi, herhangi bir tarayıcıda aşağıdaki URL’ye basarak DirectAdmin ön ucunda oturum açın.

https://<Sunucu_IP_Adresi>:2222
 veya 
https://<Sunucu_etkialanı_adı>:2222

‘Yönetici Araçları’ sekmesine gidin ve aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ‘Yönetici Yedekleme/Aktarım’ seçeneğini seçin.

Yönetici Yedeklemeleri sayfasına yönlendirilirsiniz ve buradan sunucunuzdaki yedeği geri yüklemek için ‘GERİ YÜKLE’ düğmesini tıklayın.

Ardından, ‘Yedeklemeyi Geri Yükle’ sayfasındaki yolu tanımsızdan sunucudaki yedekleme yoluna değiştirin (/home/admin/converted_user_backup). Ardından yalnızca yedekleme görüntülenir ve bundan sonra ‘SONRAKİ ADIM’ düğmesini tıklayın.

IP adresini sunucu IP’si ile değiştirin ve ‘SONRAKİ ADIM’ düğmesini tıklayın.

Sonraki Adımda, geri yüklenmesi gereken cPanel yedeklemesini cPanel yedeklemeleri listesinden seçebilirsiniz. Geri yüklenmesi gereken dosyaları seçin ve ‘GERİ YÜKLE’ düğmesini tıklayın.

Şimdi, yedekleme geri yüklemesi başlatılır. Bu yedekleme geri yükleme işlemi sıraya eklenir.

Geri yükleme tamamlandıktan sonra, ‘Mesajlarım’ sayfasında ‘Kullanıcı dosyalarınız geri yüklendi’ konulu bir mesaj görüntüler.

Genel Taşımayla İlgili Hataları Düzeltin.

Taşıma işlemi tamamlandıktan sonra, bazı müşteriler taşıma nedeniyle bazı sorunlarla karşılaşabilir. Taşımayla ilgili yaygın hatalardan bazıları şunlardır:

  1. Sürüm Uyumluluğu Sorunu
  2. Yanlış İzin ve Sahiplik

Geçişle ilgili bu yaygın sorunları düzeltmek için aşağıdakileri yapın:

1) SÜRÜM UYUMLULUĞU SORUNU:

Hesapları sorunsuz bir şekilde taşımak için hem kaynak hem de hedef sunucuda çalışan tüm yazılımların sürümü eşleşmelidir. Herhangi bir yazılım sürümü uyumluluğu varsa, web sitesi veya hesap kaynak sunucununkiyle aynı şekilde çalışmayacaktır. Örneğin, bazen bir kullanıcı, taşıma işleminden sonra web sitesi için boş bir sayfa alabilir. Bu durumda, hedefin PHP sürümünün web sitesi içeriğiyle uyumlu olmaması veya uzantılarda veya yazılım sürümünde bir uyumsuzluk olması ihtimali vardır. Böylece, kaynak sunucudaki yazılım veya uzantının sürümünü kontrol edebilir ve hedef yazılım veya uzantı sürümünü kaynak sunucununkiyle aynı şekilde değiştirebiliriz. Bu işlem, geçişten sonra sürüm uyumluluğu sorununu çözebilir.

2) YANLIŞ İZİN VE MÜLKİYET

Geçişten sonra, web sitesi, hedefteki dosyaların/dizinlerin yanlış izinleri ve sahipliği nedeniyle bazı hatalar verebilir. Bu yüzden siteyi taşıdıktan sonra dosya ve dizin izinlerinin sırasıyla 644 ve 755 olduğundan emin olmalıyız. Taşıma sırasında tüm dosyaların sahipliğini admin olarak değiştiririz, ancak taşıma işleminden sonra bile herhangi bir uyumsuzluk varsa, bu hatayı düzeltmek için dosyaları veya dizin sahipliğini değiştirebiliriz.

Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen bize ulaşın.