İşletim Sistemleri

Modern dünyanın en çok kullanılan araçları olan bilgisayarlar, tabletler ve akıllı cep telefonlarının olmazsa olmazı tabi ki işletim sistemleridir.🫂İşletim sistemleri, cihazdaki yazılımların kaynaklarını çalıştıran, içerisinde bulunan bütün veri ve programları tutan bir çeşit yazılımdır.👌🏼
Günlük yaşamımızda kullandığımız cihazlar üretildikten sonra yüklenen işletim sistemi, kullanıcı isteğine göre silinebilir, geri yüklenebilir ya da başka bir işletim sistemi ile değiştirilebilir.😎
Peki cihazlarımızda olan bu işletim sistemlerinin çeşitleri nelerdir?🧐Hemen birlikte göz atalım.💁🏼
Windows
windows işletim sistemleri genelde ofis bilgisayarlarında rağbet görür güvenli, kullanışlı olması sebebi ile bir çok insan tarafından tercih sebebidir.
Linux
linux işletim sistemleri kendi içinde bir çok dala ayrılır ama en çok tercih edilen CentOS, Debian, Ubuntu dur. CentOS ve Ubuntu genelde web hosting ve php yazılımlarının çalıştırıldığı bilgisayarlarda kullanılmakla beraber uzun zamandır desktoplar da da kullanılmaya başlanmıştır.

MacOS
Macintosh İşletim Sistemi; kısaca Mac OS, Apple firması tarafından piyasaya sürülen Apple’ın daha sonra “Mac OS” olarak isimlendireceği şeyin orijinal hali olan, tamamlayıcı ve isimsiz sistem yazılımı ilk olarak 1984 yılında orijinal Machintosh ile tanıtılmıştır. En son ana sürümü Mac OS X‘tir. Mac OS 7, 9 ve X vardır. Mac OS X Macintosh Operating System’in kısaltmasıdır. Sonundaki X roma rakamındaki 10’u temsil eder. Bu yüzden ABD’de Mac os X ‘iks’ yerine Mac os 10 ‘ten’ denir. Mac Unix türevi açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Yasal olarak sadece Apple marka bilgisayarlar ile uyumludur. Grafik açısından çok ayrıcalıklı olduğundan genellikle yayıncılık alanında ilgi görür.
UNIX
UNIX, piyasadaki en güçlü ve çok görevli bir işletim sistemidir. Linux ve MacOS gibi popüler olan işletim sistemleri de dahil olmak üzere yıllar boyunca çeşitli makineler için UNIX çeşitli sistemler geliştirmiştir. UNIX, C programlama dilinde yazılmıştır. Bu nedenle, UNIX, işletim sistemi olarak oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Bell Laboratuvarı 1984’te sistemin standart bir versiyonunu tanımlayarak UNIX’i pazarlamaya başladılar. Ticari markası The Open Group’a ait olan UNIX, bugün bildiğimiz Linux işletim sisteminin temelidir.
Linux, eğitim amaçlı UNIX benzeri bir işletim sistemi olan MINIX’ten ilham almıştır. Android, Chrome OS, Steam OS ve bir çok cihazda yer alan işletim sistemi Linux’a dayanmaktadır. Yani UNIX’e kadar bir dayanır
Pardus
PARDUS, Debian GNU/Linux temelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.
Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP) bunların başlıcalarıdır.
Pardus ekibi ülkemizde yaygınlaştırılması, destekleyici bir ekosistemin gelişmesi için çalışmalar yapmaktadır. Özgür Yazılımlar konusunda konferans, çalıştaylar ve eğitimler düzenlemekte; Mustafa Akgül Özgür Yazılım Yaz Kampı, Akademik bilişim Konferansı, Pardus ve Açık Kaynak Günleri (Samsun) gibi organizasyonlara destek vermekte; Teknofest, Özgür Yazılım ve Linux Günleri gibi organizasyonlara katılım sağlamaktadır. Ayrıca kamuoyunu bilgilendirmek için Açık Belge Biçimi (ODF) portalı, Özgür Yazılım faaliyetlerini özendirmek için Açık Kaynak Kod Platformu gibi projeleri başlatmıştır.

Android
Teknoloji çağının en çok tercih edilen telefonlarından olan Android kökenli telefonlar kullanışlı olmasıyla birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. En çok kullanılmasına karşın hala Android nedir? Bilmeyen kullanıcılar bulunmaktadır. Kullandığı cihazın kökenini, ,işletim sistemini bilmemek karşılaşılan sorunların çözümünü uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında kısa bilgi verelim. Bilindiği üzere birçok telefon artık Android uyumludur. Bugün hep çok kullanıcı Android sayesinde telefonunu istediği şekilde rahatlıkla kullanabilmektedir.

İOS
iOS Nedir, iOS ilk ismi iPhone OS (operating system) olan Apple firmasının ilk olarak 2007 yılında kullanıma sunduğu bir mobile platform işletim sistemidir. İlk olarak sadece iPhone için geliştirilmiş olsa da sonradan iPod ve iPad cihazlarında da kullanılmaya başlanmıştır.
iOS Nedir anlattıktan sonra Neden iOS Uygulama Geliştirme kısmına gelelim. Teknoloji inanılmaz bir hızda gelişiyor ve genellikle amaç kullanılan teknolojik aletlerin boyutunu küçültmek ama işlevlerini ve hızını arttırmak oluyor. Bunu son zamanlarda en iyi yapan firmalardan birisi özellikle hız konusun da Apple firmasıdır.