Özel Barındırma için En İyi Kılavuz (2021)

Doğru barındırma çözümünü seçmek, web siteniz için vereceğiniz ilk (ve en önemli!) kararlardan biridir. Kullanılabilir birçok seçenek olsa da, hiçbiri özel bir sunucuyla elde edeceğiniz çok yönlülük ve kontrol düzeyiyle eşleşemez.

Özel bir barındırma hizmeti kullandığınızda, size özel bir sunucu verilir. Bu, başka hiçbir kullanıcının aynı kaynakları paylaşmamasını veya verilerinize erişmemesini sağlar. Ayrıca sunucu üzerinde tam kontrole sahip olursunuz, böylece sitenizin daha güvenli olmasını ve mümkün olduğunca iyi performans göstermesini sağlayabilirsiniz.

Bu makalede, adanmış barındırmanın artılarını ve eksilerini tartışacağız ve farklı adanmış sunucu türlerine bakacağız. Ardından, neden özel barındırmayı düşünmek isteyebileceğiniz hakkında konuşacağız ve size en uygun seçeneği nasıl seçeceğinizi açıklayacağız. Başlayalım!

Adanmış Sunucu Barındırmasına Giriş

En basit ifadeyle, adanmış barındırma, fiziksel bir sunucuya özel erişim sağlar . Bu sunucu yalnızca siz ve web siteniz tarafından kullanılabilir. Bu, sitenizin diğer birçok kullanıcıyla aynı sunucuyu işgal ettiği VPS barındırma  ve paylaşılan barındırmanın aksine .

Bunu daire kiralamak ile ev sahibi olmak arasındaki fark olarak düşünebilirsiniz. Kendi adanmış sunucunuzla, onu istediğiniz şekilde yapılandırmak için daha fazla özgürlüğe sahipsiniz ve kaynaklarını başka sitelerle paylaşmak zorunda değilsiniz.

Adanmış barındırma, siz ve siteniz için sayısız ek avantaj sağlar. Örneğin, şunları sağlar:

  • Geliştirilmiş hız ve performans.  Siteniz sunucu kaynaklarını başka kimseyle paylaşmadığından, siteniz genellikle önemli ölçüde daha hızlı olacaktır .
  • Tam özgürlük ve kontrol .  Sunucunuzu özel gereksinimlerinize uyacak şekilde yapılandırabilir ve sitenizin her yönüne tam erişim sağlayabilirsiniz.
  • Yükseltilmiş güvenlik.  Sunucunuza yalnızca sizin erişiminiz olduğundan, başka bir site saldırıya uğradığında savunmasız olmayacaktır. Ayrıca benzersiz bir IP’ye sahip olacaksınız, bu da sitenizin kara listeye alınma olasılığını çok daha düşük hale getiriyor .
  • Daha fazla depolama alanı.  Çoğu özel barındırma planı  , sitenizin dosyaları için çok daha fazla depolama alanı içerir (2 TB’a kadar disk alanıyla).

Tabii ki, tüm barındırma türlerinin artıları ve eksileri vardır. Hangisini seçeceğiniz tamamen sitenizin gereksinimlerine ve arzu ettiğiniz kontrol düzeyine bağlıdır. Özel hostingin sizin için doğru seçim olup olmadığından bahsedelim.

Özel Hosting Ne Zaman Düşünmelisiniz?

Özel bir barındırma planı düşünürken düşünülmesi gereken ilk faktör  sitenizin boyutudur. Bu seçenek, öncelikle e-ticaret işletmeleri ve yüksek trafikli siteler gibi daha büyük web siteleri için faydalıdır. Bunun nedeni, bu sitelerin minimum kesinti süresi ile sürekli olarak hızlı olması gerektiğidir.

Bir iş sitesi veya çevrimiçi mağaza için performans ve güvenilirlik son derece önemlidir. Sunucunuza sizden başka kimsenin erişememesi de sitenizin güvenli olmasını sağlar . Saklanan verilerinize kimse erişemeyecek ve tehditler ve saldırılarla başa çıkmak için daha hazırlıklı olacaksınız. Ayrıca ek depolama alanından da yararlanacaksınız. İle VerimHost HDD & SSD sabit diskler , örneğin, hiç odadan çalıştırma hakkında endişe gerekmez.

Doğal olarak, bunların hepsinin bir bedeli var. Özel barındırma, neredeyse her zaman VPS veya paylaşılan barındırma seçeneklerinden daha pahalıdır. Bu ek maliyetin buna değip değmeyeceği bütçenize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Ancak artan performans, kontrol ve çok yönlülük, ödün vermeye gücü yetmeyen daha büyük siteler için buna değecektir.

Adanmış Sunucuların Farklı Türleri

Bu yazıda özgürlük ve kontrol hakkında çok konuştuk. Bunun nedeni, adanmış barındırma söz konusu olduğunda bunların önemli faktörler olmasıdır. Özel barındırma satın aldığınızda, kullanacağınız sunucuyu özelleştirebilirsiniz. Bu size sunucunuzun gereksinimlerinize tam olarak uyduğundan emin olma fırsatı verir.

Tabii ki, her adanmış ana bilgisayar farklı seçenekler sunacaktır. Bu, sunucunun türünü, hangi depolama çözümlerine eriştiğinizi, dahil edilen çekirdek sayısını ve ne kadar RAM sağlanacağını içerir. Adanmış bir sunucunun nasıl yapılandırılacağı hakkında konuştuğumuzda bu faktörleri daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Ancak, adanmış barındırmayı seçerken düşünmeniz gereken başka bir husus daha vardır: sunucunuzun yönetilmesini mi yoksa yönetilmemesini mi istediğiniz . Yönetilen bir sunucuyla, barındırma sağlayıcısı sizin için tüm teknik görevleri halleder. Sitenizin ve sunucunuzun her zaman iyi durumda tutulmasını ve çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca, web barındırıcınız genellikle, yedekleme oluşturma ve güvenlik risklerini izleme gibi ek görevleri sizin elinizden alır.

Buna karşılık, yönetilmeyen bir sunucu kullanırken, idari işler, yedeklemeler oluşturma, verilerinizi izleme vb. dahil tüm bu görevleri kendiniz yönetmeniz gerekir. Bu seçeneği yalnızca kendi sunucunuzu yönetebilecek teknik bilgi ve beceriye sahipseniz değerlendirin.

İstediğiniz plan türü deneyiminize bağlıdır. Sunucu ayarlarınız için tam sorumluluk almak istiyorsanız (veya tam kontrole sahip olma fikrinden hoşlanıyorsanız), yönetilmeyen bir seçenek seçmek isteyebilirsiniz.

Ancak, sitenizin ve işletmenizin diğer yönlerine odaklanmanız için size zaman tanıdığından, kullanıcıların çoğu yönetilen bir sunucuyla en iyisini yapacaktır. Sitenizin barındırma sağlayıcınız tarafından halledildiğinden ve herhangi bir özel teknik uzmanlığa ihtiyacınız olmayacağından emin olabilirsiniz.