Fiziksel Sunucu Nedir? Yeni Başlayanlara Fiziksel Sunucu Rehberi

Muhtemelen daha önce sunucu kelimesini duymuşsunuzdur, fakat paylaşımlı bir sunucu ile fiziksel bir sunucu arasında nasıl bir fark olduğunu bilmiyorsunuzdur? Her iki sunucu türü de neredeyse aynı işlevi yerine getirir. Her ikisi de bilgisayarları birbirine bağlar ve bilgi aktarır. Fakat, bu iki sunucuyu birbirinden ayıran en önemli şey, fiziksel sunucunun tamamen size ait olmasıdır.

Fiziksel  Sunucu Nedir?

Fiziksel sunucu tam olarak anladığınız gibi, tamamen web sitenize ve ihtiyaçlarına adanmış bir sunucudur. Paylaşımlı bir sunucunun aksine, tüm kaynaklar size aittir ve başka hiçbir web sitesinin buna erişimi yoktur. Bu, hızın, güvenilirliğin ve güvenliğin artmasını sağlar. Ek olarak, donanım yapılandırması ve özel yazılım seçenekleri dahil olmak üzere sunucunun nasıl kurulacağı üzerinde tam denetime sahip olmanıza imkan verir.

Neden Fiziksel Bir Sunucuya İhtiyacınız Var?

Fiziksel sunucu, en yüksek performanslı barındırma seçeneklerinden biri olarak bilinir. Bu sunucu ile kimse sizi rahatsız edemez ve ne isterseniz onu yapabilirsin. Oysa paylaşımlı bir sunucu, her şeyi paylaşmanız gereken bir apartman dairesinde yaşamak gibidir.

Fiziksel sunucular aşağıdakilere izin verir:

  • 7/24 çalışma süresi
  • Daha hızlı bağlantı
  • Daha az saldırı riski
  • Anında bakım

Fiziksel (Dedicated) Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Fiziksel (Dedicated) sunucunun sunduğu avantajları aşağıda sizin için listeledik:

1. Güvenlik ve kontrol

Fiziksel bir sunucunun en önemli temel avantajlarında biri güvenliktir. Denetime tabi bir sektördeyseniz, müşterinin verilerinin ve bilgilerinin gizliliğini korumakla yükümlüyseniz, bir sunucuyu başka bir şirketle kesinlikle paylaşamazsınız. Paylaşımlı sunucudaki diğer şirketlerden birinin sunucunuzun verilerine ve müşteri bilgilerine erişme olasılığına kesinlikle izin veremezsiniz. Bu yüzden güvenliği sağlamak için kullanabileceğiniz en yüksek güvenlikli sunucuyu kullanmanız gerekir. Bu sayede yalnızca verileriniz değil, uygulamalarınız ve müşteri veritabanınız da güvence altına alınacaktır. Fiziksel sunucu ile web hosting hizmetinizin yapılandırmalarına boyun eğmek zorunda kalmadan siteniz üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz.

2. Yönetilen barındırma

Hosting.com.tr, sunucuyu gereksinimlerinize göre ayarlamanıza ve düzenli bakım ve güncellemelere yardımcı olan, yönetilen barındırma hizmetleri sağlar.

3. Paylaşılan kaynak yok

Paylaşımlı bir sunucu ile kaynakları paylaşmak zorunda kalmanın getirdiği sınırlamalar yüzünden zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu, CPU işlem gücünün ve RAM’ın tümünün sunucudaki diğer sitelere dağıtıldığı (ve eşit olarak değil) anlamına gelir.

Sunucudaki bir web sitesi çok fazla bellek tüketen kötü komut dosyaları çalıştırıyorsa, bu durum web sitenizin performansını etkileyebilir. Aynısı, sunucu komşularınızın web sitesi trafiğinde bir artış varsa da geçerlidir. Bu, sunucudaki bant genişliğini tüketebilir ve web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Ancak fiziksel bir sunucu ile bu kaynakları paylaşmak zorunda kalmazsınız. Sunucunuz tam kapasite hizmetinizdedir ve başka birinin sitenizi yavaşlatması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

4. Özelleştirme olanakları

Paylaşımlı bir sunucu ile sunucu yapılandırmaları söz konusu olduğunda herkese uyan tek boyutlu bir zihniyetine sahip olursunuz. Ancak fiziksel bir sunucu ile sunucunuzu web sitenizle en iyi şekilde çalışacak şekilde özel olarak yapılandırabilirsiniz. Bu, e-ticaret için WordPress, Drupal veya Magento gibi bir CMS platformu için yapılandırmayı içerebilir.

Ek olarak, kendi fiziksel sunucunuzu kiraladığınızda, yükseltme daha kolaydır. Sunucu ekipmanı, yazılım veya yükseltmeler için ödeme yapma konusunda endişelenmenize veya sunucuyu çalıştırmak için BT’ye ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

Doğru Fiziksel Sunucu Planı Nasıl Seçilir?

Doğru barındırma planını seçmek söz konusu olduğunda, öncelikle ihtiyaçlarınızın ne olduğunu ve bunu ne için kullanacağınızı anlamanız gerekir. Örneğin, bağımsız bir blog, gelişen bir e-ticaret mağazasından çok daha farklı kaynaklar gerektirir. 

Fiziksel bir barındırma planı seçmenin bazı nedenleri şunlardır:

  • Web siteniz çok yüksek trafik alıyorsa
  • Video akışı veya yüksek çözünürlüklü görüntüler gibi birçok özel özellik kullanmayı planlıyorsanız
  • Artan bir güvenlik ihtiyacınız varsa
  • Yakın gelecekte çok fazla büyüme bekliyorsanız

Fiziksel bir sunucuya ihtiyacınız olduğundan emin olduğunuzda, doğru planı seçme zamanı gelmiştir. Dikkate almanız gereken faktörlerden bazıları aşağıdakileri içerir:

1. İşlemcinizin ne kadar güçlü olmasına ihtiyacınız var? 

Genel olarak, siteniz özel uygulamalar veya video kod dönüştürme gibi özellikler için ne kadar çok kaynağa ihtiyaç duyarsa, işlemciniz o kadar güçlü olmalıdır.

2. Ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız var? 

Düzenli olarak büyük bir trafik hacmi bekliyorsanız, HD resimleri veya akışlı multimedya dosyalarını kullanmayı planlıyorsanız, daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız olacaktır.

3. Ne kadar belleğe ihtiyacınız var? 

Şu anda web sitenizde yaptığınız şey için büyük miktarda belleğe ihtiyacınız olmasa bile, gelecekte çok fazla belleğe sahip olmak isteyebilirsiniz. Özetle, daha fazla RAM’e sahip olmak sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

4. Belirli bir işletim sistemine ihtiyacınız var mı? 

Birçok web sitesi sahibi bunu gerçekten önemsemez, ancak Windows veya Linux için güçlü bir tercihiniz varsa, her birinin farklı bir işletim sistemi gerektirdiğini bilin. Microsoft IIS, MS, SQL veya ASP.NET barındırmayı planlıyorsanız, ayrıca bir Windows özel sunucusuna ihtiyacınız olacaktır.

Fiziksel Sunucu Barındırma Sağlayıcısı Nasıl Seçilir?

Doğru fiziksel barındırma sağlayıcısını seçmek oldukça zor bir karardır. Herhangi bir karar vermeden önce, sağlayıcının sunduğu hizmetlerin ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. 

Dikkate almanız gereken bazı faktörler aşağıdaki gibidir:

1. Sunucu Kararlılığı

Bu, genel performans, erişilebilirlik ve kullanılabilirliğin ölçüsüdür. Sonuç olarak kesinti olasılığını en aza indirmek için en az %99,95 çalışma süresi sunan bir hizmetle çalışmalısınız.

2. Müşteri Desteği

Çeşitli iletişim seçenekleriyle (telefon, e-posta ve canlı sohbet gibi) 7/24 müşteri desteği sunan özel bir sağlayıcı arayın. Sunucunuzla ilgili bir sorununuz olduğunda, sağlayıcınızdan cevap almaya ihtiyacınız olacak ve yanıt süresinin hızlı olması gerekecek.

3. Özelleştirme

Barındırma sağlayıcısı hem Linux hem de Windows seçenekleri sunuyor mu? Dilediğiniz gibi yer ayırabilir misiniz? Bazı sağlayıcılar kendilerini “fiziksel” sunucular olarak pazarlar, ancak özelleştirme seçeneklerini sınırlar ve hatta diğer kullanıcılara da yer kiralar. Fiziksel sunucunuzun sadece size ait olduğundan emin olmanız gerekir.

4. Güvenlik

Fiziksel sunucular, doğası gereği paylaşımlı seçeneklerden herhangi bir seçenekten çok daha güvenlidir, fakat bu, bilgisayar korsanlarına karşı %100 güvende olduğunuz anlamına gelmez. Sitenizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için yerleşik güvenlik özellikleri sunan bir sağlayıcı arayın, böylece endişelenmenize gerek kalmaz.

Hosting ve domain sektörünün önemli şirketlerinden biri olan hosting.com.tr, fiziksel sunucu (dedicated server) hizmeti ile daha iyi performans ve daha fazla depolamayı garanti eder. Fiziksel sunucu barındırma ekibi ile daha fazla esneklik, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik elde etmenizi sağlar. Ayrıca, web sitenizin her zaman çalışır durumda olduğundan emin olmanızı sağlayacak çalışma süresini de size garanti eder.