Girişimcilerin Başvurabileceği 8 Kuluçka Merkezi

Bir fikri, gelir getiren bir projeye döndüren kişi girişimcidir. Ve girişimcinin en büyük problemi fikrini bir projeye çevirip bunu gelir getirebilir hale getirmektir. Günümüzde fikrini start-up noktasına getirebilen çok az kişi vardır ve bu kişiler de start-up döneminde oldukça problemli bir süreç yaşayabilmektedir. Girişimcilere bu noktada destek olan, fikir veya proje aşamasındaki çalışmayı alıp start-up, start-up’ı da şirket haline getiren merkezler bu sorunlara çözüm olmak için kurulmuşlardır. Bu merkezlere “Kuluçka Merkezi” denmektedir.

Kuluçka merkezleri girişimciye mentor, maddi destek, ofis, çeşitli verimlilik programları desteğinde bulunmaktadır. Bu yazımızda, girişimcilerin başvurabileceği bazı kuluçka merkezlerinden bahsedeceğiz.

İTÜ Çekirdek

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan İTÜ Çekirdek, İTÜ Teknokent bünyesinde kurulmuştur. 2012’den beri girişimcilere destek olmaktadır. Bugüne kadar 2400’den fazla girişime, 5400’den fazla girişimciye destekte bulunmuştur. İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimciler, ön değerlendirme sürecinin sonunda 3 farklı kategoride desteklenmektedir. Ön Kuluçka, Big Bang ve Kuluçka olarak adlandırılan bu kategorilerde girişimlere çeşitli desteklerde bulunulmaktadır. İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimciler Amazon Web Service, Google Cloud, IBM, Radore gibi firma ve servislerden imkanlar sağlanmaktadır. Birçok farklı sektörden mentorların destekte bulunduğu İTÜ Çekirdek başarılı girişimleriyle dikkat çekmektedir. İTÜ Çekirdek, İTÜ Teknokent’te, Ayazağa Kampüsü içerisinde yer almaktadır.

Kworks

Koç Üniversitesi bünyesinde 2015 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden beri çok önemli çalışmalara imza atan Kworks, bugüne kadar 93 girişimin büyümesine destek olmuştur. Kworks bünyesine katılan girişimlerin hayatta kalma oranı %79 civarındadır. Bu da girişimleri titizlikle seçtiklerini ve hızlandırma programı uygulanan girişimlerin büyük çoğunluğunun hayatına devam ettiğini göstermektedir. Scorp ve Kolay İK gibi çok bilinen girişimlerin kuluçka merkezidir. Koç Holding’in büyük şirketlerinin paydaş olarak yer aldığı Kworks, aynı zamanda Yıldız Holding, Loreal gibi büyük firmaların da desteklediği bir kuluçka merkezidir. Microsoft, Amazon Web Service, Google ve Oracle gibi destekçileri bulunan Kworks Şişli’de Golden Plaza’da yer almaktadır.

Bilkent Cyberpark

Bilkent Üniversitesi bünyesinde 2004 yılında kurulmuştur. Teknoloji odaklı girişimlere çeşitli destekler sunmaktadır. Ofis imkanları, maddi destek, mentor desteği gibi çeşitli imkanları bulunmaktadır. Bugüne kadar birçok teknolojik yoğun girişime destek veren Cyberpark, başvuru almaya devam etmektedir. Ankara’da, Bilkent Üniversitesi bünyesinde yer alan Cyberpark aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile de ortak çalışmaktadır.

Türk Telekom Pilot

Türk Telekom bünyesinde girişimlere ve girişimcilere destek vermek amacıyla kurulan Pilot 2013 yılından beri kuluçka merkezi olarak görev yapmaktadır. Pilot ile girişimlere birçok destek sağlanmaktadır. Pilot bünyesine katılan girişimler, Türk Telekom ile iş birliği fırsatı, maddi destek, eğitim, mentorluk, ofis alanı, teknoloji altyapısı gibi birçok fırsattan yararlanabilmektedir. Senenin belirli dönemlerinde başvuru alan Pilot, bünyesine katılan girişimlere 12 haftalık bir program düzenlemektedir. Bu programın sonunda değer üreten girişimler Demo Day adı verilen organizasyona katılarak yatırımcılara sunmaktadırlar. Birçok sektörden girişimci ve uzmanın mentorluk desteği sağladığı Pilot’a internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Sabancı Üniversitesi SUCool

Sabancı Üniversitesi bünyesinde kurulan SUCool, 2014 yılında kurulmuştur. Birçok başarılı girişime destekte bulunan SUCool, çeşitli programlar altında girişimlere desteklerde bulunmaktadır. SUCool’a kabul edilen girişimler 8 haftalık bir eğitim programına alınmaktadır. Bu eğitim sürecinde sektöründeki tecrübeli kişilerden mentorluk desteği alınabilmektedir. Ofis imkanı, indirimli veya ücretsiz hizmetler gibi çeşitli imkanları bulunmaktadır. Mentorluk ve iş geliştirmeye önem veren SUCool birçok mentorla girişimlere destek olmaktadır. Yeni girişimlere veya belirli aşamaları geçmiş, yetkin ekipleri olan girişimlere destekte bulunan SUCool, Sabancı Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır ve internet üzerinden başvuru kabul etmektedir.

ODTÜ Teknokent Atom

Bazı kuluçka merkezleri özel alanlara hizmet verebilmektedir. İşte ODTÜ Teknokent bünyesinde kurulan ATOM da bunlardan bir tanesi. Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi adıyla kurulan ATOM, oyun geliştiricileri ve animasyon odaklı girişimlere destekte bulunmaktadır. Başvuru almaya devam eden ATOM, çeşitli değerlendirme kriterlerine göre değerlendirme yapmaktadır ve değerlendirme aşamasını geçen ekiplere çeşitli destekler sunmaktadır. ATOM’a dahil olan girişimlere bir sene boyunca açık ofis, altyapı ve yazılım, üniversite işbirliği, alanında uzman kişilerden mentorluk, eğitim, iş geliştirme gibi birçok destek sunulmaktadır. Türkiye’deki oyun sektörünün gelişmesini amaçlayan ATOM’a internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Ağı

HayalET adıyla kurulan Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Ağı, çeşitli kategorilerde girişimlere desteklerde bulunmaktadır. Dream Bigg, DreamBU gibi adlarla anılan bu programlardan Dream BU, girişimler için kuluçka merkezi görevi görmektedir. Dream Bigg ise teknoloji ve inovasyon odaklı genç girişimcilerin girişimlerine destek programıdır. 200 bin TL’ye kadar hibe desteği verilen bu programa internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

inventİST

İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan inventİST, bir ön kuluçka ve kuluçka merkezidir. Girişimcilerin, fikirlerini hayata geçirmeleri için birçok destek sunan inventİST, mentorluk, maddi destek, açık ofis gibi imkanlar sağlamaktadır. Kuluçka merkezi bünyesinde daha ileri çalışmalara imza atan inventİST, girişimler için sunduğu avantajlarla dikkat çekmektedir.

Bu saydığımız kuluçka merkezleri, girişimlere sunduğu destekler ve özel alanlarıyla ülkemizde girişimcilik ekosisteminin gelişmesine imkan tanımaktadırlar. Bu ve bunun gibi diğer kuluçka merkezlerine başvuru yaparak teknoloji, inovasyon, mobil odaklı çalışmalara destekler alınabilmektedir. Yüksek verimli kuluçka merkezlerinin girişim kabulü daha zor olsa da buralarda yer almak hem mentor ağına ulaşabilmek hem de imkanlardan faydalanabilmek adına daha önemlidir.