Fiziksel Sunucular Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Merhabalar bu yazımızda sizlere Dedicated Server (Fiziksel Sunucular) hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız.

Dedicated server kelime olarak İngilizce olup anlamı adanmış sunucu demektir.

Physical Server ise aynı şekilde İngilizce kelime olup Türkçe karşılığı Fiziksel Sunucu dur.

Adanmış sunucu ile fiziksel sunucu hemen hemen aynı statüde olmakla beraber bir çok sektör tarafından kullanılmaktadır.

Örnek verecek olursak uğun evinizdeki bir bilgisayar bile fiziksel sunucudur.

Fiziksel sunucu ile adanmış sunucu arasındaki farkları sıralayacağız.

Fiziksel Sunucu & Adanmış Sunucu

 • Fiziksel sunucu evde iş yerinde veya her hangi bir ortamda internet işleriniz için kullanılabilen cihazlardır. Ayrıca veri merkezlerinde veya sistem odalarında ihtiyaçlara yönelik de dizayn edilebilir. Sanallaştırılabilir olması sebebi ile bir çok firma kullanmaktadır.
 • Fiziksel sunucu web hosting, reseller hosting gibi hosting sektöründe hizmet sağlar.
 • Fiziksel sunucu sanallaştırılabilir olması sebebi ile sanal sunucular oluşturulsa da gerçek bir performans alınamaz.
 • Adanmış Sunucu büyük oranla veri merkezlerinde bulunur ve özellikle web hosting, reseller hosting ve diğer web sunucusu ihtiyaçlarınıza profesyonel hizmet sağlar.
 • Adanmış sunucu IT departmanları, hosting şirketleri, veri analizcileri ve diğer internet hizmeti sağlayan firmalar tarafından çok tercih edilir.
 • Adanmış sunucu sanallaştırılabilir olması sebebi ile sanal sunucular oluşturulur ve gerçek bir performans alınabilir.
 • Adanmış sunucu da cpu, ram, grafik kartı, network kartı, disk yapısı, network hızı ve diğer özellikleri yüksek olmaktadır.
 • Adanmış sunucu da profesyonel işlerin yapılması tercih sebebidir.

Sıra geldi avantajlara ;

1. Güvenlik ve kontrol

Fiziksel bir sunucunun en önemli temel avantajlarında biri güvenliktir. Denetime tabi bir sektördeyseniz, müşterinin verilerinin ve bilgilerinin gizliliğini korumakla yükümlüyseniz, bir sunucuyu başka bir şirketle kesinlikle paylaşamazsınız. Paylaşımlı sunucudaki diğer şirketlerden birinin sunucunuzun verilerine ve müşteri bilgilerine erişme olasılığına kesinlikle izin veremezsiniz. Bu yüzden güvenliği sağlamak için kullanabileceğiniz en yüksek güvenlikli sunucuyu kullanmanız gerekir. Bu sayede yalnızca verileriniz değil, uygulamalarınız ve müşteri veritabanınız da güvence altına alınacaktır. Fiziksel sunucu ile web hosting hizmetinizin yapılandırmalarına boyun eğmek zorunda kalmadan siteniz üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz.

2. Yönetilen barındırma

verimhost.com, sunucuyu gereksinimlerinize göre ayarlamanıza ve düzenli bakım ve güncellemelere yardımcı olan, yönetilen barındırma hizmetleri sağlar.

3. Paylaşılan kaynak yok

Paylaşımlı bir sunucu ile kaynakları paylaşmak zorunda kalmanın getirdiği sınırlamalar yüzünden zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu, CPU işlem gücünün ve RAM’ın tümünün sunucudaki diğer sitelere dağıtıldığı (ve eşit olarak değil) anlamına gelir.

Sunucudaki bir web sitesi çok fazla bellek tüketen kötü komut dosyaları çalıştırıyorsa, bu durum web sitenizin performansını etkileyebilir. Aynısı, sunucu komşularınızın web sitesi trafiğinde bir artış varsa da geçerlidir. Bu, sunucudaki bant genişliğini tüketebilir ve web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Ancak fiziksel bir sunucu ile bu kaynakları paylaşmak zorunda kalmazsınız. Sunucunuz tam kapasite hizmetinizdedir ve başka birinin sitenizi yavaşlatması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

4. Özelleştirme olanakları

Paylaşımlı bir sunucu ile sunucu yapılandırmaları söz konusu olduğunda herkese uyan tek boyutlu bir zihniyetine sahip olursunuz. Ancak fiziksel bir sunucu ile sunucunuzu web sitenizle en iyi şekilde çalışacak şekilde özel olarak yapılandırabilirsiniz. Bu, e-ticaret için WordPress, Drupal veya Magento gibi bir CMS platformu için yapılandırmayı içerebilir.

Ek olarak, kendi fiziksel sunucunuzu kiraladığınızda, yükseltme daha kolaydır. Sunucu ekipmanı, yazılım veya yükseltmeler için ödeme yapma konusunda endişelenmenize veya sunucuyu çalıştırmak için BT’ye ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

Doğru Fiziksel Sunucu Planı Nasıl Seçilir?

Doğru barındırma planını seçmek söz konusu olduğunda, öncelikle ihtiyaçlarınızın ne olduğunu ve bunu ne için kullanacağınızı anlamanız gerekir. Örneğin, bağımsız bir blog, gelişen bir e-ticaret mağazasından çok daha farklı kaynaklar gerektirir. 

Fiziksel bir barındırma planı seçmenin bazı nedenleri şunlardır:

 • Web siteniz çok yüksek trafik alıyorsa
 • Video akışı veya yüksek çözünürlüklü görüntüler gibi birçok özel özellik kullanmayı planlıyorsanız
 • Artan bir güvenlik ihtiyacınız varsa
 • Yakın gelecekte çok fazla büyüme bekliyorsanız

Fiziksel bir sunucuya ihtiyacınız olduğundan emin olduğunuzda, doğru planı seçme zamanı gelmiştir. Dikkate almanız gereken faktörlerden bazıları aşağıdakileri içerir:

1. İşlemcinizin ne kadar güçlü olmasına ihtiyacınız var? 

Genel olarak, siteniz özel uygulamalar veya video kod dönüştürme gibi özellikler için ne kadar çok kaynağa ihtiyaç duyarsa, işlemciniz o kadar güçlü olmalıdır.

2. Ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız var? 

Düzenli olarak büyük bir trafik hacmi bekliyorsanız, HD resimleri veya akışlı multimedya dosyalarını kullanmayı planlıyorsanız, daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız olacaktır.

3. Ne kadar belleğe ihtiyacınız var? 

Şu anda web sitenizde yaptığınız şey için büyük miktarda belleğe ihtiyacınız olmasa bile, gelecekte çok fazla belleğe sahip olmak isteyebilirsiniz. Özetle, daha fazla RAM’e sahip olmak sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

4. Belirli bir işletim sistemine ihtiyacınız var mı? 

Birçok web sitesi sahibi bunu gerçekten önemsemez, ancak Windows veya Linux için güçlü bir tercihiniz varsa, her birinin farklı bir işletim sistemi gerektirdiğini bilin. Microsoft IIS, MS, SQL veya ASP.NET barındırmayı planlıyorsanız, ayrıca bir Windows özel sunucusuna ihtiyacınız olacaktır.

Sizlere linux, windows veya sanallaştırılmış fiziksel sunucu ihtiyacınız olursa sunucularımızı inceleyiniz.