WHM Panel Hakkında

Merhabalar sizlere bu yazımızda cpanel hakkında sosyal medyada sıkça dile gelen cpanelin fahiş fiyat artışı ve paylaşımlı cpanel lisansı hakkında bir makale yazacağım.

Cpanel dünyada en çok kullanılan hosting kontrol panelleri arasında yer alması ve bu yeri zirveye taşıması ile lisans fiyatlarında fahiş politikası uygulamaya başladı.

Bu işten en çok darbeyi yine hosting sektörü yedi çünkü müşterilerine zammı yansıtsa müşterileri dağıldı yansıtmasa iflas etti.

Peki çare olarak ne ön görüldü?

Yazılımcı şirket konu hakkında firmalara yardımcı olmaması ile birlikte firmalar paylaşımlı lisans kullanmaya başladı.

Bugün en bilindik firmalar (isim vermeyeceğim) paylaşımlı lisans hizmeti sağlayan kişilerle çalışmak zorunda kaldı.

Kimi firmalar ise direct admin, plesk panel, centos web panel, cyber panel vb hosting kontrol panellerine yönelsede müşterilerin cpanel  alışkanlığı dolayısı ile paneller değişsede müşteriler hep cpanel hosting istedikleri için mecburen paylaşımlı lisans almak zorunda kaldılar.

Cpanel alt yapısı ile bir çok eklenti gerektiren bir yazılımdır.

Cloudlinux, imunify veya imunfy60, cagefs, softaculous ve diğer eklentilerle entegre çalışması ve bu eklentilerinde ücretli olması sebebi ile bugün paylaşımlı lisanslı tam bir cpanel sunucusu 350 tl + sunucu ücretidir (sanal sunucular için geçerli fiyattır).

Orijinal lisans ile paylaşımlı lisans arasındaki farkları sıralamak gerekirse

Avantajları

  • Sınırsız hesap açma
  • Anında destek

Peki dezavantajları nelerdir?

  • Bütün verilerinizin art niyetli birinin eline geçmesi muhtemeldir.
  • Etik olmayan kullanım

Şimdilik aklıma gelen bunlardır ancak firmaları bu duruma iten 2 sebep vardır birisi müşteri baskısı diğeri ise cpanelin fahiş fiyat artışıdır.

Şunu söylemem gerekirse ister paylaşımlı lisans kullanın isterseniz orijinal lisans kullanın ama sağlayıcınızın güvenli olmasına dikkat edin.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın