CentOs web panel hakkında

Merhaba sevgili Takipçilerimiz bu yazımızda sizlere Linux hosting kontrol paneli olan ve Centos işletim sistemlerinde çalışan CentOs web panel (cwp) den bahsedeceğiz.

Öncelikle kısaca Centos hakkında bilgi verelim. Centos web sunucuları web hostingcilerinin, ircd hostingcilerinin ve aklımıza şu anda gelmeyen bir çok Linux kullanıcıları kullanmaktadır.

CentOS Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? Nasıl Kurulur ?

CentOS işletim sisteminden bahsedeceğim bugün. Açılımı : The Community ENTerprise Operating System şeklindedir. RedHat Enterprise Linux kaynak kodlarının üzerine kurulu bir dağıtımdır. Bağımsız bir geliştirici topluluğu tarafından geliştiriliyor ve sevenlerine ücretsiz sunuluyor. CentOS da bunlardan biri. Stabil yapısı, performansı ve kullanışlı ara yüzü ile her düzeyde kullanıcıya hitap ediyor.

Neden CentOS ?

Bugün size CentOS’un kaç yılında çıktığından bahsetmeyeceğim. Biraz daha işlevsel bilgiler vermek istiyorum. CentOS, bir geliştirici topluluğuna sahip Linux dağıtımı. Ayrıca açık kaynak kodlu. Çok da performanslı. Biliyorsunuz bugün bir bilgisayar aldığınızda işletim sistemi için ayrı ücretler ödemeniz gerekiyor. Bu sebeple pazarlamacı şirketler, bilgisayarları free-dos olarak piyasaya sürüp bilgisayar ücretini düşürüyorlardı. Fakat son zamanlarda alışveriş merkezlerinde free-dos satılan bilgisayarların yerinde CentOS dağıtımı kurulmuş bilgisayarlar gördüm ve bu hoşuma gitti.

Özellikle bilgisayar/yazılım bilimi alanında öğrenim gören kullanıcıların Linux ile en az bir defa tanışmasını öneriyorum. Terminal kullanımını, dosya sistemi yapısını, bir işletim sisteminin nasıl konfigüre edilebileceğini görmeleri lazım. Bizler hazıra alıştık. Windows önümüze verildi ve sadece kullandık…

CentOS Nerelerde Kullanılır ?

Günlük hayatınızda Windows’ta ne yapıyorsanız hemen hemen hepsini yapabilirsiniz. İş hayatınızda kullandığınız uygulamaların hemen hemen hepsinin linux desteği mevcut.

Linux Sunucu Arayanlar Şöyle Buyrun

Aslında zaten onlar ne arayacaklarını biliyorlar. CentOS, web sunucusu olarak da çok büyük işler yapıyor. Bugün piyasadaki bir çok veri merkezi, VDS ve VPS Linux sunucularında CentOS dağıtımını kullanıyorlar.

Web sunucusu tarafında bu dağıtım çok stabil. Ayrıca sürekli güncelleme alıyor ve yeni versiyonlar sürülüyor. En Son CentOS 8 piyasada ve indirilebilir durumda.

Bilgisayarıma Nasıl Kurarım ?

Çok kolay, aşağıda verdiğim linkten CentOS İndir gidin ve ISO dosyasını indirin. Daha sonra RUFUS ile bir bootable flash disk oluşturup bilgisayarınıza takın. Önünüzde iki seçenek olacak.

  • Dual Boot
  • Single Boot

Dual Boot ile hali hazırda kullandığınız işletim sisteminizin yanına kurabilir, single boot ile tek bir işletim sistemi olacak şekilde kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için dual boot u tavsiye ediyoruz, çünkü alışma süreciniz biraz zaman alabilir.

Windows’da her işlemi görsel olarak yapabiliyorsunuz. Grafik arayüzleri standart olabiliyor. Fakat Linux’de bu işlem bazen satır satır kodlara dönüşebiliyor. Bu yazıyı okuduğunuzda gözünüz biraz korkmuş olabilir fakat Linux alıştığınızda bırakması zor bir işletim sistemidir. Çok seveceğinizden eminim.

Kullanıcı Ayarüzü Örnekleri

Linux’de kullanıcı arayüzleri de kullanıcılar tarafından geliştirilebiliyor, kişiselleştirilebiliyor. Bilinen başlıca görsel arayüzler CentOS’da da kullanılıyor. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi;

  • KDE,
  • Gnome,
  • Unity,
  • LXDE

Hepsi bu kadar. CentOS ile ilgili tüm yazılara Verimhost ve Siberdcit web sitelerimizden ulaşabilirsiniz. Eğer eklemek istediğiniz veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir nokta varsa lütfen yorumlarda bizler ile paylaşın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın