Yeni WordPress Kullanıcıları için Sık Yapılan Hatalar bölüm 2

Yeni WordPress Kullanıcıları için Yaygın Hatalar konulu bu dizinin 1. Bölümünü henüz kontrol etmediyseniz , önce bunu yapmak isteyeceksiniz. Bölüm 2’de, yeni kullanıcılarda sıkça karşılaşılan barındırma ve ilk kurulum/yapılandırma hatalarına, etkilerine ve bunların üstesinden nasıl gelineceğine bakarak devam ediyoruz.

Barındırma

.COM vs .ORG – wordpress.com vs wordpress.org bilmemek

Yeni WordPress kullanıcılarının çok yaygın bir hatası, WordPress web sitelerinin .com ve .org sürümlerini aynı sanarak karıştırmaktır.

TLDR; VerimHost ile WordPress barındırmayı seçin ve başarılı bir blog barındırma deneyimi için tüm kutuları işaretleyen yazılıma ve birinci sınıf barındırmaya sahip olacaksınız.

Yedeklemeler – Otomatik Yedekleme Yok

Daha az barındırma bazen daha ucuz olduğu için veya bir yerlerdeki birileri, otomatik yedekleme sistemi gibi eksik olabilecek şeylerden bahsetmeden bunu önerdiği için seçilir . El ile yedeklemenin riski, meşgul olmanız, tatile gitmeniz veya bir şekilde bir veya daha fazlasını yapmayı unutmanızdır – o zaman ne yazık ki, tam da bir yedeğe ihtiyacınız olduğunda, yedek orada değildir!

Bu sorundan kaçınmak, doğru barındırma kararını vermek kadar kolaydır. Bu, kaydolduğunuz barındırma hizmetinin VerimHost’un yaptığı gibi otomatik yedeklemeler sunduğundan emin olmak anlamına gelir.

Özellikler – WP-CLI, Git, LSCache, SSH ve SFTP Sunmuyor

WordPress barındırma tonlarca ıslık ve çana sahip olmak zorunda değildir, ancak bir siteyi daha kolay yönetilebilir ve daha hızlı performans gösterebilirler. Komut satırı erişiminden uzaktan oturum açma ve dosya yönetimi yardımcı programlarına kadar, yeni başlayanlar orta ve ileri düzey kullanım dünyasına adım atarken hayatı kolaylaştırabilecek bir dizi temel özellik vardır. LSCache ile performans hızlandı, sayfa yüklemeleri daha hızlı ve böylece kullanıcılar daha memnun oldu.

En iyi özelliklerin tümü nasıl elde edilir? Doğru barındırma (premium) barındırmayı seçin ve diğer yarının nasıl yaşadığını görmenin keyfini çıkarın.

Ücretsiz – Zorunlu Reklamlar

Bedava şeyleri kim sevmez, değil mi? Ancak barındırma söz konusu olduğunda bu, sınırlamalar ve riskler anlamına gelir. Ücretsiz barındırma ile genellikle özellik sınırlı, kaynak sınırlı ve zorunlu olarak eklenen reklamlarla dolu olursunuz. Çoğu yavaş olacak, otomatik yedeklemeler veya hız optimizasyonları gibi önemli özelliklere sahip olmayacak ve sizi bazı belirsiz alt etki alanlarında barındırma ile sınırlayacaktır. Ancak açık ara sayfalarınıza ve gönderilerinize zorla reklam eklemek, ziyaretçileri en çok erteleyecek şeydir.

Sadece sitelerin ve barındırmanın nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, ücretsiz barındırma iyi bir oyun alanı olabilir. Bir işletmeyi yönetmek veya çevrimiçi para kazanmak istiyorsanız, özellikle ayda 10 doların altında kaliteli barındırma alabildiğiniz zaman, ücretsiz barındırma bir Matrix body swerve verilmelidir.

Garanti – Para İade Garantisi Yok

Hepimiz işlerin iyi gideceğini umuyoruz, ancak durum her zaman böyle değil. Bu zamanlar, saygın, yerleşik bir barındırma şirketinden alınan bir garantinin önemli olduğu zamanlar.

Satın alma veya kaydolma şartlarını, bir hafta veya daha uzun bir süre boyunca bir sorun yaşadıktan sonra değil, kaydolmadan önce kontrol edin.

IP – Benzersiz IP Adresi Yok

IP adresleri tanımlayıcılardır. İstenmeyen e-posta gönderen veya diğer türde hak ihlalinde bulunan veya yasa dışı faaliyetlerde bulunan siteleri etiketlemek için kullanılırlar. Paylaşılan bir IP kullanan bir site kara listeye alındığında, IP adresi kara listeye alınacak olandır, bu da o IP adresinden e-posta gönderme girişimlerinin e-postanın alıcı gelen kutusuna ulaşmamasına neden olabileceği anlamına gelir.

IP adresleriyle ilişkili gönderici itibarının yanı sıra, DDoS saldırıları konusunda endişeler var. 100 veya 1000 diğer siteyle aynı IP’deyseniz, IP’ye yönelik herhangi bir hizmet reddi saldırısı, birincil hedef olmasanız bile sitelerinizi etkileyebilir. Teminat hasarı olmak, dahil olan herkes için acı vericidir!

Benzersiz bir IP adresi, iyi bir itibarı korumanıza, teslim edilebilirliği artırmanıza ve başkaları tarafından oluşturulan sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Birçok ana bilgisayar, sizi paylaşılan bir IP’ye yerleştirecek ve özel bir IP adresi almak için eklenti yükseltmeleri sunacaktır. Diğer ana bilgisayarlar, barındırılan her hesap veya etki alanı için özel (benzersiz) bir IP adresi sağlayacaktır. Kaydolmadan önce önceden öğrenmekte fayda var.

Yönetim – Yönetilmeyen

Yalnızca zenginlerin yönetilen barındırmayı karşılayabildiği bir zaman vardı, bu nedenle “düzenli” web sitesi sahipleri böyle bir şeyi düşünmezdi. Yönetilmeyen barındırma , biraz sörf yaparak veya başka birinden yardım isteyerek, eğer biliyorlarsa ve yardım etmek için zamanları varsa, kendi başınıza (teknik şeyler) çözmek anlamına gelir.

Yönetilmeyen barındırma, yönetilen barındırmayı seçerek ve barındırma şirketinin teknik uzmanlarının sunucu yapılandırması ve sorun giderme işlemlerini halletmesine izin vererek önlenebilecek olası kapalı kalma süresinden bahsetmeden, çok fazla zaman kaybı ve bir miktar hayal kırıklığı anlamına gelebilir.

Verim Host, ayda 440 ₺ tam yönetilen WordPress barındırma hizmetini gururla sunar .

Fiyatlandırma – Kurulum, Taşıma, Destek, Ek E-posta Hesapları veya Bant Genişliği ile İlgili Gizli Ücretler

Ucuz bir teklif bulmak kolaydır. Ödeme toplam tutarının başlangıçta ilan edilenden çok daha yüksek olduğu kayıt sırasında şaşırmak, birini oldukça üzmek için yeterlidir. Daha da kötüsü, fiyatın şiştiğini fark etmemek ve bunu yalnızca aylık ücretler geçtiğinde görmek – bu kızgın olmak için gerçek bir neden.

Şişirilmiş ücretlerden kaçınmak için şartları kontrol etmek ve ödeme ekranlarına dikkatlice bakmak önemlidir. Toplam barındırma planı fiyatına neyin dahil olduğunu ve neyin dahil olmadığını açıkça belirten saygın bir ev sahibi arayın .

Kaynaklar – Az Sayıda E-posta Hesabı, SSD Yok, Bant Genişliği Sınırları

Yeni WordPress kullanıcıları genellikle bulabilecekleri en ucuz hostingi seçerler. Bu, bellek, işlemler, bant genişliği veya ağ verimi gibi şeyler için ne kadar sunucu kaynağının mevcut olduğuna ilişkin kısıtlamalar anlamına gelebilir. Aynı zamanda eski nesil donanımlarda (SSD yerine daha yavaş işlemciler ve HDD) barındırılmak anlamına da gelebilir. Genellikle daha az sayıdaki ev sahibi, bunlardan bahsetmez veya bunu küçük bir baskıda yapar, bu da daha düşük bir barındırma planı aldığınızı bilmeyi zorlaştırır.

Daha iyi sunucular, potansiyel müşterilerin bol miktarda bilgiyle donandıklarında karar verebilmeleri için altyapılarının sınırlarını ve kalitesini açıkça belirtecektir.

Güvenlik — DDoS Koruması, Imunify360 ve SSL Sertifikaları Dahil Değildir

Güvenlik, barındırma kalitesinin gerçek önlemlerinden biridir. Düşük kaliteli barındırmayı tercih edin ve DDoS korumanız veya ücretsiz SSL sertifikalarınız olmayabilir. Deneyimsiz ana bilgisayarlarla, birkaç optimizasyon, önemli kesinti süresi, ağ koruması eksikliği veya diğerleriyle standart olarak gelen hiçbir temel savunmanın olmadığı öğrenme eğrisinin bir parçası olma riskini alırsınız.

Herhangi bir WordPress barındırma için barındırma planı sayfası, hangi güvenlik önlemlerinin standart olarak dahil edildiğini ve SSL sertifikaları, koruyucu yazılımlar ve yedeklemeler gibi şeyler için ek ücretler olup olmadığını açıkça belirtmelidir. Tüm kutuları, özellikle de güvenliği sağlayan barındırma bulmak için zaman ayırın – bu önemlidir.

Özellikler – Düşük Spesifikasyon, Eski Donanım, Aşırı Yüklenmiş, Aşırı Satılmış veya Çok Yavaş

Temel kaynaklar gibi, spesifikasyon sunucu ekipmanı da büyük ölçüde önemlidir. Kullanıcılar için sinir bozucu olduğu için yavaş bir web sitesi istemezsiniz. Mutsuz kullanıcılar, sayfaları okumak, kaydolmak veya alışveriş yapmak için etrafta dolaşmak zahmetine girmeden geri dönerler. Yavaş bir WordPress sitesi, aynı zamanda, arama terimleri için sıralamada zorlanacak ve bu nedenle potansiyel müşteriler tarafından bulunamayacak olan bir sitedir.

Hemen hemen tüm WordPress barındırma şirketleri, olmasa bile hızlı sunucuları olduğunu söyleyecektir. Performans hakkındaki gerçeği belirlemenin en iyi yolu, harici sitelerde yayınlanan bağımsız incelemeleri okumaktır (kendi sitelerinde yayınlananları değil). Facebook, TrustPilot ve HostAdvice gibi sitelerdeki incelemeleri kontrol edin.

Destek – 7/24 Destek Yok, Yavaş Destek, Offshore, Tek Saatler

Hiç kimse, yardımcı olmayan, hiçbir zaman ulaşılamayan, yanıt vermesi yavaş olan veya ana dili sizinkiyle aynı olmayan bir destek ekibine sahip (puan almak için bir zorluk) destekle barındırmayı bilerek seçmez. Düşük düzeyde barındırma almak, genellikle düşük düzeyde destek almak anlamına gelir .

Sunucu hızına çok benzer şekilde, barındırma şirketleri de büyük desteğe sahip olduklarını iddia edeceklerdir. En iyi destek ölçüsü, gerçek müşterilerin teknik destek deneyimleri hakkında neler söylediğini görmek için bağımsız inceleme sitelerini kontrol etmektir.

İnsanların nadiren olumlu eleştiriler göndermek için zaman ayırdığını unutmayın. Genellikle çoğunlukla havalandırılacak bir yer olabilirler. Bu yüzden fikrinizi biraz yumuşatın! İnceleme eksikliği, genellikle müşteri eksikliği anlamına gelebilir.

Kanıtlanmamış – Başarı veya Başarısızlık Geçmişi Yok

Kendinizi şanslı hissediyor musunuz? Bunu yaparsanız, kanıtlanmamış bir barındırma şirketi seçmek tam size göre olabilir. Uzun bir başarı geçmişine sahip güvenli, güvenilir bir barındırma şirketi isteyen herkes için, uzun süredir var olan bir WordPress barındırma şirketi seçmek en mantıklısıdır.

VerimHost, 2006’dan beri yüksek kaliteli yönetilen barındırma hizmeti sunuyor!

Güncellemeler – WP Core, Temalar ve Eklentilerde Otomatik Güncelleme Yok

PHP gibi barındırma platformunu ve veritabanını, WordPress çekirdek uygulamasını, eklentileri ve temaları güncel tutmak, sitenizi hacklemelerin ve hataların etkilemesini önlemek için çok önemlidir. Aslında, en büyük endişe yalnızca çöken bir siteden kaynaklanan kapalı kalma süresi değildir. Bunun yerine, saldırganların site veri tabanına erişerek kişisel bilgileri ve finansal bilgileri çalmasıyla oluşabilecek potansiyel veri kaybı, şirket itibarına yönelik en büyük masrafı ve zararı temsil eder.

Yeni sürümleri ve yamaları manuel olarak izlemek zorunda kalmak, özellikle de göz önünde bulundurulması gereken çok fazla seviye olduğunda, en kolay şey değildir. Yeni WordPress site sahibini her şeyin üstünde tutmakla görevlendirmek yerine, neden otomatik güncellemeler içeren barındırma kullanmıyorsunuz?

Tam olarak yönetilen WordPress barındırma ile birlikte otomatik güncellemeler, deneyimsiz kullanıcıları teknik yüklerden kurtarır ve operasyonları yönetmekten uzmanları sorumlu tutar.

Çalışma Süresi – Çok Sık Aşağı

WordPress sitenizi uzun bir süre çevrimdışı olarak bulursanız %100 çalışma süresi garantisi iyi değildir. Bu maliyetli bir durumdur ve mümkünse kaçınılması gereken bir durumdur.

Bir barındırma şirketinin fiili, harici olarak izlenen çalışma süresini kontrol etmek, Hyperspin gibi siteler aracılığıyla yapılabilir. Alternatif olarak, belirli bir WordPress barındırma şirketinin çalışma süresiyle ilgili bağımsız inceleme sitesi yorumlarına ve incelemelerine bakmak, nihai bir karar vermeden önce yapılacak iyi bir akıl sağlığı kontrolüdür.

Kurulum ve İlk Yapılandırma

WordPress’in Softaculous gibi bir şey kullanarak gerçek 1 tıklama kurulumu inanılmaz derecede kolay görünüyor, çünkü çok basit. Yükleme sırasında veya yeniden yüklemenin bir sonucu olarak neyin yanlış gidebileceğini bilmek ve yüklemeden hemen sonra yapılması gereken bu küçük değişiklikler, yeni WordPress kullanıcıları için en yaygın hataların büyük bir parçasıdır.

Yorumlar – Varsayılan Yorumu Bırakma

Kurulum sırasında, muhtemelen WordPress’in neler yapabileceğini ve nasıl olduğunu netleştirmek için dahil edilmiş bir dizi önceden doldurulmuş varsayılan vardır. Varsayılan gönderi için bir varsayılan yorum ayarlandığından, yorumlar istisna değildir . Kaldırmayı unutursanız hem ziyaretçilere hem de arama motorlarına aptal görüneceksiniz.

WordPress yönetici paneline giriş yapın, Yorumlar’a tıklayın ve ardından mevcut “Merhaba, bu bir yorum” ifadesini çöpe atın. orada bulacağınız. Varsayılan gönderiye eklendi.

Ayrıntılı Bilgi – Temel Sayfaları ve Bilgileri İçermez

Web ziyaretçilerinin siteleri ziyaret ederken belirli beklentileri vardır. Fiziksel bir adres, telefon numarası, geri ödemeler, nakliye, hizmet şartlarınız ve hatta gizlilik politikaları ile ilgili politikaları göstermezseniz, gerçek bir şirket olup olmadığınızı merak ederler.

Bir iletişim formuna ve iletişim bilgilerine sahip olmamak, herhangi bir çevrimiçi ortamın en büyük “aldatmaca” sinyallerinden biridir. Bu temel bilgileri atlamak, yeni ziyaretçileri ters yönde koşmak için harika bir yoldur – kesinlikle sizden satın alma veya kişisel bilgilerini verme!

Şirketin Hakkımızda sayfası bu temel bilgilerin bir parçasıdır. Şirket hikayesini anlatmak yerine iki cümle yazmak, potansiyel müşterilere var olmadığınızın veya işinizi ciddiye almadığınızın bir başka işaretidir.

Klasör veya Yol – Kök veya Mantıksal Yolda Yüklenmiyor

Birçok yeni WordPress kullanıcısı, WordPress’i sitenin ana (kök) klasörü yerine bir alt dizine kurmaya ve /wordpress gibi bariz bir şekilde adlandırmaya eğilimli olacaktır. Blogun ana siteden farklı olmasını isteyenler, onu /makaleler, /blog gibi bir ad vererek veya blog içeriğinizin özellikle içereceği herhangi bir şey olarak adlandırarak bir alt klasörde isteyebilirler.

Tüm site WordPress destekli olacaksa, muhtemelen WordPress siteleri için en yaygın senaryodur, o zaman kurulum sırasında kurulum dizinini boş bırakın, böylece biri sizin alan adınızı yazdığında, doğrudan WordPress kurulumuna – ana siteye giderler. .

Dizin Oluşturma – Arama Motorlarını Yanlışlıkla Engelleme

Başlangıçta içerik oluştururken ve bir site oluştururken, arama motorlarının hazır olana kadar yarım kalmış sitenizi dizine eklemesini engellemek isteyebilirsiniz. Ayarlar -> Okuma’yı ve ardından “Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle”yi seçip Değişiklikleri Kaydet’i tıklatmak, çoğu arama motorunun sitedeki herhangi bir sayfayı ve gönderiyi dizine eklemesini durduracaktır. Sorun şu ki, yeni kullanıcılar, arama motorlarının dizine eklemeye, sitenin bulunmasını veya önemli arama terimleri için sıralamasını engellemeye hazır olduklarında, zaman zaman bu seçeneğin işaretini kaldırmayı unuturlar.

Bulunmaya ve dizine eklenmeye hazırsanız, bu ayarın etkinleştirilmediğinden emin olun.

Gönderiler, Sayfalar ve Kategoriler – Varsayılanları Bırakma

Varsayılan gönderileri, sayfaları ve kategorileri (Merhaba Dünya ve Kategorilenmemiş gibi) kaldırmayı unutmak, yeni kullanıcıların şaşırtıcı bir düzenlilikle yaptıkları ve site ziyaretçilerine kötü bir ilk izlenim bırakacak bir hatadır.

Gönderileri ve sayfaları kaldırmak, onlara gitmek ve yönetici menüsünde yanlarındaki Çöp Kutusu’nu seçmek kadar kolaydır. Varsayılan kategori için önce bir kategori oluşturun, onu varsayılan gönderi kategorisi olarak ayarlayın ve ardından Kategorilenmemiş kategorisini kaldırın.

Tagline – Varsayılan Tagline’ı Bırakmak

Genel Ayarlar içinde, yeni WordPress kurulumları için “Yalnızca başka bir WordPress sitesi” sloganı bulunur. Bu, her site sahibinin kurulumdan hemen sonra ince ayar yapması gereken bir şeydir.

Saat Dilimi – Saat Dilimini Ayarlamamak

Bazı eklentiler, bildirimlerin ne zaman gönderileceğini ve ne zaman gönderildiğini hesaplamak için WordPress Ayarları -> Genel -> Saat Dilimi içindeki saat dilimi ayarını kullanır. Genel sistem e-postaları bile bu ayarı aynı amaçlarla kullanır. Sitenin içindeymiş gibi çalışmasını istediğiniz saat dilimini seçin (olmasa bile) ve Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

Tüm eklentilerin bu ayarı kullanmadığını unutmayın. Bazen sunucu tarihini, saatini ve saat dilimini almak için PHP işlevlerini kullanan biriyle karşılaşırsınız ve bu beklenmedik davranışlara neden olur. Olabilir ama olmamalı.

Başlık – Site Başlığını Belirlememek

Blogunuz için başlık belirlemek çok önemlidir . Ayarlar -> Genel bölümünün en üstünde Site Başlığı bulunur. Düzenlemeyi bitirdikten sonra Değişiklikleri Kaydet’ten emin olarak, varsayılan “Blogum”dan biraz daha kişisel bir şeye geçiş yapabileceğiniz yer burasıdır.

Bu değişikliği yapmayı unutmak, site ziyaretçilerinin sayfanın üst kısmında, bir veya daha fazla sayfada Blogum’u görecekleri anlamına gelir; bu, daha önce WordPress kurmuş olan herkes için yeni bir kullanıcı hatası gibi görünür.

Çözüm

Önceden uyarılmış ve önceden silahlanmış olmak, size başkalarının hatalarından kaçınma şansı vermelidir. Yeni WordPress kullanıcı sitelerinde yaygın olarak bulunan yönetim, bakım ve pazarlama hatalarını incelediğimiz Bölüm 3’ü yakalayın.