Reseller Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Reseller kelime olarak bayii anlamına gelir.

Hosting ise kelime anlamı barındırma dır.

Reseller hosting kelime anlamı bayi barındırma dır.

Reseller hosting hizmetinin anlamından bahsettikten sonra şimdide bu hizmet ile neler yapılır sorusunun cevabına.

Reseller hosting nasıl çalışır?

Hosting makinalarına kurulan cpanel, plesk panel, cyber panel, direct admin ve diğer kontrol panelleri ile sağlanan bu hizmet çok kullanışlıdır. Linux veya Windows işletim sistemleri ile sağlanmaktadır.

Bayii barındırma hizmeti ile sağlayıcınızın size verdiği izinler kadar işlem yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak

  • PAKET 1
  • 5 Site Barındırma
  • 10 GB Disk
  • 25 Adet E-posta
  • 25 Ftp Hesabı
  • 5 Mysql Hesabı
  • Limitsiz Trafik
  • % 200 CPU
  • 2 RAM

vb özellikleri verdiyse bunun dışına çıkma imkanınız olamaz ancak yarı admin olduğunuz için bilinçli olmayan bir kullanıcı sisteme zarar verebilir bu yüzden bir çok firma cagefs ile sistemi izole etmektedir.

Reseller hosting ne işe yarar?

Bayii hosting hizmeti birden fazla web sitesi barındıran veya olan firma veya kişiler ile web ajanslar, web tasarımcılar, reklam şirketleri vb firmalar ve bireyler kullanır.

Reseller hosting kendi bünyesinde önemli avantajlar sunmaktadır. Öncelikli olarak birden fazla internet sitesi sahibi olan kişiler bu sitelerin ayrı ayrı yönetilmesi için bayi hosting olarak da bilinen bu paketlerden yararlanmaktadır. Ayrıca web geliştiriciler ya da tasarımcılar müşterilerinin internet sitelerini barındırarak esnek bir hizmet sağlayabilmektedir. Müşteri profiline bağlı olarak farklı hosting paketleri belirleyebilmek aynı zamanda önemli bir esneklik sağlamaktadır. WordPress hosting, SSD hosting ya da ihtiyaç neyse ona göre bir paket oluşturabilmek son derece kolaydır. cPanel gibi kontrol panelleri ile kullanıcılar kolay bir yönetim ile beraber aynı zamanda sundukları hosting paketleri üzerinde sınırsız bir kontrole sahip olmaktadır. Farklı istatistikler ve ölçümler sayesinde problemler daha büyümeden müdahale etmek mümkün hale gelmektedir. 

Reseller Hosting Alırken Dikkat Edilecekler

Uptime Garantisi

Web hosting için güvenilirlik olmazsa olmazların başında gelmektedir. Özellikle diğer işletmelere hizmet verenler için bu nokta çok daha önemli olmaktadır. Reseller hosting paketi satın almadan önce hosting firmanızın Tier 3 seviyesinden düşük olmadığından ve %99’dan düşük uptime garantisi vermediğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu aynı zamanda müşterilerin çok daha nadir problem yaşaması ve çok daha nadir desteğe ihtiyaç duyması anlamına gelmektedir. Bu nedenle uptime garantisi tercih için önemli noktalardan bir tanesidir. 

Kontrol Paneli

Tüm hosting paketi yönetimi kontrol panelinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca müşterilerin hosting paketleri yine bu panel üzerinden belirlenmekte ve yine onların kullanacağı kontrol paneli hesapları bu panel üzerinden oluşturulmaktadır. Bu nedenle hosting firması tercihi yaparken sunduğu kontrol paneli önemli bir kriterdir. Günümüzde cPanel ya da Plesk gibi dünyaca popüler kontrol panelleri bulunmaktadır. Ancak bazı firmalar kendilerine özel paneller tercih etmektedir. Bu panellerin internette neredeyse hiç dokümantasyonu bulunmadığından bir problem meydana geldiğinde tek çözüm firma ile iletişime geçmektir. Diğer taraftan cPanel ya da Plesk gibi popüler paneller hakkında çok fazla bilgi bulunabildiği için bu panellerin kullanımı çok daha kolaydır. 

Müşteri Desteği

Müşterilerin mutluluğu çok hassastır ve kolay bir şekilde güvenleri sarsılabilmektedir. Ayrıca bir problem yaşandığında bunun kısa sürede çözülmesini beklemektedirler. Bu nedenle 7 gün 24 saat destek veren hosting firmalarını tercih etmek her zaman en akılcı yöntemdir. Ayrıca hosting firmasının farklı destek kanallarının bulunması da önemli bir artıdır. Canlı desteğin yanı sıra telefon ve mail desteği gibi alternatif destek kanallarının bulunması hosting paketi sahiplerinin kolay bir şekilde hosting firmasına erişmesine olanak sağlamaktadır. 

Ek Hizmetler

Hosting hizmeti vermek sadece bir internet sitesine alan sağlamaktan çok daha fazlasıdır. Site taşıma ya da yedekleme hizmeti verme gibi ek özellikler hem müşteriler hem de hosting paketi sahipleri için önemli özelliklerdir. Bu nedenle hosting paketi almadan önce farklı hosting firmasından ücretsiz site taşıma hizmeti veren hosting firmalarını tercih etmek önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra düzenli ve otomatik yedekleme hizmeti de göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yer almaktadır. Bu sayede yaşanabilecek bir problemde veri kaybı riski minimuma indirilerek kaliteli bir hizmet vermek mümkün olmaktadır.

Sizde sağlam bir reseller hosting arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Özelliklerimizi ve fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz.