Fiziksel Sunucu Hakkında

Fiziksel Sunucu Özellikleri

Sık sık duyulan paylaşımlı sunucu ve fiziksel sunucu kavramları, her web sitesi sahibinin bilmesi gereken temel kavramlardır. Temel olarak iki sunucu türü de bilgisayarları birbirine bağlayıp, bilgi paylaşımı yapmayı amaçlar. Ancak iki türü de birbirinden ayıran en ana ayrım fiziksel sunucunun sizin olmasıdır.

Fiziksel Sunucu Nedir?

İş hayatını aktif olarak bilgisayar ve internet üzerinden yürüten kişi veya işletmelere sunulan işletim ve donanımsal hizmetlere sunucu denir. Bu sunucular arasında dikkat çeken fiziksel sunucu, dedicated server ismiyle anılır. Dolayısıyla fiziksel sunucu; web siteniz için başka bir bilgisayardan yapılan programlar ve diğer isteklere yanıt verebilen bir dış bilgisayardır. Size ait olan kaynak ve bilgiyi depolayıp saklayan gizli bir kasa olarak düşünülebilir. Arpa planda durmadan çalışarak web sitesinin adımlarını kolaylaştırır.

Fiziksel Sunucular Nasıl Çalışır?

Farklı amaçlara hizmet edebilen fiziksel sunucular basit bir tabirle; özel olarak amaçlanan göreve hizmet eder denilebilir. Sürekli arka planda çalıştığı için bazı verileri kopyalamaya gerek duymadan çalışanlara sunabilir. Kapatıldığı durumlarda hizmet verdiği ağ da ya da firmada büyük sorunların yaşanmasına neden olur.

Fiziksel Sunucuya Neden İhtiyaç Duyulur?

İster fiziksel ister farklı sunucu sistemleri web siteler için olmazsa olmazlardandır. Genel olarak neden fiziksel sunucuya ihtiyaç duyulur, özetlemek gerekirse;

 • Durmadan 7/24 çalışıyor olması,
 • Sitenizde daha hızlı ve kaliteli bağlantı sağlaması,
 • Siteye yapılacak olan saldırı sayısını minimuma indirmesi,
 • Anında bakım yapılabilmesi denilebilir.

Fiziksel Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Her sunucu tipi bünyesinde farklı kolaylıkları beraberinde sunar. Fiziksel sunucu da karar kılmak için öncelikle size sağlayacağı kolaylıkları bilmelisiniz. Bu faydaları açıklayarak devam edersek;

 • Sıkı Güvenlik ve Anında Kontrol: Özellikle sık sık denetim yapılan firmalarda müşterilerinin bilgilerini başka kişilerle paylaşamama gibi özel durumlar olabilir. Bu tarz durumlarda dikkatleri üzerine çeken fiziksel sunucu size güvenlik koşulunu sağlar. Paylaşımlı sunucu kullanımı tehlikeli olduğu için fiziksel sunucularla işlem yapmak en mantıklısıdır. Kullanımı şirket sahiplerine bırakıldığı için verileriniz kesinlikle 2.şahısların eline geçmez.
 • Paylaşılan Kaynak Bulundurmaz: Paylaşımlı sunucular bazı kaynaklar üzerindeki etkinizi azaltır. Diğerleriyle aynı alanı paylaşmak bir süre sonra sitede yavaşlamalara neden olabilir. Bu tarz durumları fiziksel sunucularda yaşamazsınız. Keza fiziksel sunucunun tam kapasite hizmetini kaynak paylaşımı yapmadan alırsınız.
 • Özelleştirme Olanaklarının Genişliği: Fiziksel sunucularda yapılacak özelleştirmeler diğer sunuculara göre çok daha kolaydır. Paylaşımlı sunucularda yapılacak olan işlemlerin öncelikle her kullanıcıya uyabilecek alt yapıları olması beklenirken, fiziksel sunucularda böyle bir durum aranmaz.

Fiziksel Sunucunun Dezavantajları Nelerdir?

Fiziksel sunucular sağladığı avantajlar nedeniyle pek çok büyük işletmenin ilk tercihleri arasında yer alır. Özellikle de veri, kaynak, bilgi gibi önemli dokümanlarına erişilmesini istemeyen firmaların dikkat ettiği fiziksel sunucuların yaratabileceği dezavantajları da listelemek gerekir.

 • Teknik bilgi sahibi olmayı gerektirir. Özellikle kullanıcıya ait bir hizmet sağladığı için paylaşımlı sunucular gibi hizmeti veren firmalar tarafından yönetilmez. Dolayısı ile fiziksel sunucu üzerinde işlem yapmak için teknik bilgi gerekir. Bu konuda firma sahibi ya da alanında uzman bir çalışan bulundurulması da ekstra masraf yaratabilir.
 • Maliyeti diğer sunucu tiplerinden daha yüksektir. Buna rağmen sağladığı avantajlar nedeniyle en garanti, güvenli hizmet fiziksel sunuculardan alınır.

Fiziksel Sunucu Nereden Temin Edilir?

Herhangi bir web sitesinin kontrole dayalı güvenli bir şekilde hizmet verebilmesi kullanılan sunucularına bağlı olarak gelişir. Sitede oluşabilecek alt yapı sorunlarından tutunda saldırı amaçlı sızıntılara kadar birçok önemli detayda sunucular büyük rol oynar. Bu bağlamda güvenli, sorunsuz, kontrollü sunucu seçiminizi fiziksel sunuculardan yana kullanabilirsiniz. Sunucu hizmeti veren firmalar şahıs ya da işletmelere bu konuda destek sağlayabilir. Ancak fiziksel sunucu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunur. Bunları özetlemek gerekirse;

 • Kontrol Panel Seçenekleri: Fiziksel sunucuları kullanabilmek için her ne kadar teknik bilgi gerekli olsa da biraz kolaylık tanımaları firmalar açısından önemlidir. Bu bağlamda fiziksel sunucu sağlayacak firmaların kullandığı alt yapıları sorgulamak gerekir. Size sunulacak olan kontrol paneli konusunda destek sağlama ya da kolaylıklar sunulması önemlidir.
 • Sunucuya Ait Veri Merkezi: Firmanıza ait verilerin güvenliği her detaydan önemlidir. O sebeple sunucu veri merkezi hizmetlerinde kolay erişilebilir olma kriteri gereklidir. Her dilediğiniz anda erişilebilirlik sunabilen firmalar olası sorunların da hızlıca çözüme kavuşturulmasında etkilidir.
 • SSD Sunucuları: Bilgisayarlardaki verileri işleyen, bunları depolayan bir disk olarak karşımıza çıkan SSD sunucuları, web siteleri için önemlidir. Normal disklerde sürekli çalışmaya bağlı olarak ısınma sorunları yaşanır ve büyük aksaklıklar oluşur. Bu durumu SSD sunucuları ile en aza indirmek mümkündür.

Verim hosting olarak fiziksel sunucularımızı inceleyiniz.